Tansel Kolcu yazdı.

Geçtiğimiz sezon yapılan transfer yanlışlarından arınmakta hayli zorluk çeken Trabzonspor, sanırım bu sezon da o yanlışların faturasını ödemeye devam edecek gibi görünüyor. Koita gibi müzmin sakat bir oyuncuyu Trabzonspor’a öneren ve aldıran, Bartra’ya 6.5 milyon Euro sadece imza parası ödenmesine onay veren futbol aklının, Trabzonspor’u getirdiği noktayı, maalesef bugün, sahada hepimiz izledik. Yüksek bonservis ödemeleri, yüksek ve adaletsiz futbolcu maaşları yüzünden, geçen sezon yaşanan başarısızlığın bu yıl başarıya dönüşmesi için uğraşan ve kulübe sponsorluklar vasıtası ile oldukça büyük kaynak aktarılmasında büyük başarı  yakalayan yönetim, maalesef takıma gereken takviyelerin yapılmasında aynı başarıyı göstermekte zorlanıyor. Bunun en büyük nedeni ise şampiyonluk sonrası yapılan hesapsız transfer harcamaları ile doldurulan yetersiz kadronun boşaltılamaması. Gaziantep’in 200.000 Euro’dan fazla vermediği Koita’ya, bir önceki yönetim 1.200.000 Euro ve 300.000 Euro imza parası verirse, Koita tabii ki hiç bir yere gidemez. Zaten yatarak para kazanmaya alışmış bir futbolcu, bir yıl daha yatar, parasını alır gider. Burada suçlu olan, tabii ki futbolcu değil, suçlu olan, itirazlara rağmen bu oyuncuyu transfer ettirip, haketmediği bu paraları verenlerdir. Trabzonspor, ilk yapılacak tüzük değişikliğinde, yönetimden bağımsız oluşturulacak İzleme Komitesinin oybirliği ile onay vermediği hiç bir transferin yapılmaması, yapılması halinde ise, uğranılacak zararın kararı verenler tarafından tazmin edilmesi konusunda karar almalıdır. Sanırım o zaman, hiç kimse geçen yıl Trabzonspor’un parası ile yapılan transfer hovardalığına cesaret edemez.

Maça gelirsek; Hazırlık karşılaşmalarında alınan tatsız sonuçlar ve ortaya konulan tatsız oyun nedeniyle yapılan eleştirilere, “Lige kadar hazır olacağız.” diye cevap veren Bjelica, sanırım bu cevabı verirken, takviyelerin bu kadar gecikeceğini beklemiyordu. Zira takım, takviye için alarm zilleri çalmakta. Visca, Trezeguet ve Bakasetas, sanki futbolu bırakmışlar veya unutmuşlar gibi. Zaten geçen sezondan bu yana, Gomez ile forvetsiz oynamaya alışmıştık. Bu sezon da yabancılık çekmeyeceğiz gibi! Bu saydığımız isimlerin etkisiz olmalarının en büyük nedenlerinden biri de, kulübeye baktıkları zaman, onları zorlayacak adayların olmamasıdır diyebiliriz.

Kısaca özetlersek; 8. dakikada Abdülkadir’in korner atışında, Denswill’in kafa ile attığı golle  Antalyaspor’u 1-0 yenen Trabzonspor, taraftarlarına, takviye olmadığı sürece oyunda bir gelişme olmayacağı izlenimini verse de, alınan galibiyet ve lige lider olarak başlanması, umutların sürmesi adına bir nebze de olsa moral oldu diyebiliriz. Temennimiz, bugünkü puan durumunun sezon sonuna kadar devam etmesidir…