Tansel Kolcu yazdı.

Trendyol Süper Liginin son iki haftasını mağlubiyet ile kapatıp, yönetimi ve teknik yönetimi eleştiri oklarının hedefi yapan Trabzonspor, 4. haftada konuk olduğu Kasımpaşa’yı 5-1 gibi net bir skor ile mağlup ederek, deplasmanda alınan 3 puanın yanında, yönetimi ve teknik yönetimi de, en azından milli ara sonrası oynanacak Beşiktaş maçına kadar rahatlatmış oldu.

Sol bekte, Eren’in yokluğunda geçen hafta eleştirilen Larsen, sağ bekte, geçen haftanın flaş ismi Mehmet Can, Kourbelis’in yerine Doğucan  ve geçen hafta “Maç kazanacak kadro istedim.” diyerek, ilk 11’e almadığı  Abdülkadir ile oyuna başlayan Bjelica, yapılan eleştirilerden biraz olsun yararlanmış olacak ki, bu takımda maç kazandıracak futbolcuların en başında Abdülkadir’in geldiğinin farkına varmış ve hak edene formayı vermiş. Bu sayede  Abdülkadir, oynadığı etkili oyun ve yaptığı iki asistle, bu takımın vazgeçilmezi olduğunu, Hoca’ya da bir kez daha  kanıtlamış oldu diyebiliriz.

Enis, Bardhi ve Benkovic’in golleri ile ilk yarıyı 3-0 önde kapatan Trabzonspor, ikinci yarıda Bardhi ve Göktan’ın golleri ile skoru 5-0 yapsa da, Winck’in golüne engel olamayınca, maç 5-1 Trabzonspor’un galibiyeti ile sona ermiş oldu. Trabzonspor’un 5. golünü atan Göktan ve asisti yapan Fountas’ın, oyuna 28 saniye önce birlikte girmeleri, maçın ilginç anlarından biriydi.

Trabzonspor’un  yarışa katılabilmesi için kesinlikle orta sahaya, kanatlara ve santrafora takviyeler yapılmak zorunda. Bugün Enis çok iyi oynayıp golünü atsa da, Trabzonspor’un lig yarışı içerisinde henüz  ihtiyacına cevap verecek kapasitede değil. Yalnız, Trabzonspor’un transfer yapabilmesi için bir türlü gönderemediği yabancılarını da göndermek zorunda olduğu gibi bir gerçek var. Bir santrafor için, 4 ay uğraş verip takıma katamama başarısını gösteren yöneticiler, bari gönderemedikleri oyuncuları göndermeyi başarabilseler. Yapamıyorlar ise, Galatasaray’lı yöneticiler ile görüşüp yardım alabilirler! Zira, 30 futbolcusunun 25’ini bedelsiz transfer eden ve diğer 5 oyuncusunu, toplam 1.5 milyon Euro bedelle  transfer eden Ankaragücü’ne, 3 milyon Euro’ya Morutan’ı satan Galatasaray, en yüksek bonservis verdiği futbolcusu 100.000 Euro olan Pendik’e de 3 Milyon Euro’ya Midtsjö’yü satmak üzere. Dahası, Galatasaray’lı taraftarlara Taylan ile birlikte, saç baş yolduran Berkan’ın da Genoa’ya 5 Milyon Euro zorunlu satın alma opsiyonu ile satılması, büyük bir transfer başarısı olsa gerek! Yalnız, içinizden bu duruma itiraz edenler olabilir. “Galatasaray harcama limitlerini yükseltmek ve yeni transferlere yer açabilmek için bu futbolcuları bir şekilde gönderiyor. Ankaragücü ve Pendikspor, bu kadar parayı bir futbolcuya veremez. Takımlarının maliyeti zaten bu kadar.” diyebilirsiniz. Onu ben bilmem. Şampiyon olduğumuz sene yapılan transferler için,  “Bu paralar nereden geliyor” diye yazan İstanbul medyası, bunu da yazmalı ama maalesef, hiçbirinde  ses yok ve yapılan bunca harcamaya ve komik transferlere karşı, uyuyor numarası yapıyorlar. İstanbul medyasının uyuduğu kesin de, TFF uyumuyordur herhalde diye düşünmek istiyorum! Veya ben öyle sanmak istiyorum…