Tansel Kolcu yazdı.

Süper Ligin 13. haftasında, deplasmanda Sivasspor ile karşılaşan Trabzonspor, 2 kez yenik duruma düştüğü maçtan 3-3 beraberlikle ayrılırken, “ Bu havada 1 puan iyidir.” diyenlerin yanında, maç içerisinde 2 kez mağlup duruma düşülmesinin ve yaşanan puan kaybının, Abdullah Hoca’nın kadro tercihi nedeniyle olduğunu söyleyenler de az değildi. Ki o düşüncede olanlardan biri de benim. Sanırım Abdullah Hoca, antrenörlük hayatı boyunca, Bakasetas ve Abdülkadir’e gösterdiği sabrı ve ayrıcalığı, kimseye göstermemiştir. Geçen haftaki yazımda, Abdülkadir için “ Kır zincirlerini.” demiştim ama Abdulkadir, bırakın zincirlerini kırmayı, her geçen gün, yeteneklerini daha da zincirlemekte. Sözleşme uzatılması için yapılan teklifi geri çeviren Bakasetas ise adeta, uzatmaları oynayan ve toptan kaçar görünümde. Haliyle, orta sahanızdaki 3 oyuncudan ikisinin, böylesine kırılgan ve tutuk oyunu, orta sahadaki mücadeleyi kaybetmenize neden oluyor. Sayın Hocam; Bu iki arkadaşın, şampiyonluktaki büyük katkısı, sizi bazı kararlardan alıkoyuyor olabilir ama aslolan Trabzonspor’dur ve hiç kimse Trabzonspor’dan büyük değildir. 

      Bakasetas, sözleşmeyi imzalamıyorsa ve dolayısıyla sezon sonu yapacağı transfer için sakatlık korkusu yaşıyor, oyuna konsantre olamıyorsa, devre arasında gönderin gitsin. Burası, futbolcuları formda tutacak fitness salonu değil.

     Trabzonspor’un forvet hattı ve kanatları için rahatlıkla, süper ligin üstünde diyebiliriz ama  aynı yorumu, bu iki futbolcumuzun oluşturduğu orta saha için, bu sezon özelinde söyleyemeyiz. Bugün, Berat yerine yapılan Bakasetas-Abdülkadir tercihinin, deplasmanda atılan 3 gole rağmen, kaybedilen 2 puanın sebebi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

     İstanbul’un 3 bilinen takımı için gerektiğinde ligi tehir eden TFF, Trabzonspor’un, aşırı soğuk nedeniyle maç gündüz oynansın teklifini reddetti. Şaşırdık mı? Tabii ki hayır! Ayrıca, bu nasıl bir fikstür şanssızlığı ise Sivasspor ile deplasmanlardaki maçlarımız hep kışın en soğuk günlerinde! Başakşehir maçlarının, hep ligin son maçlarına denk gelmesi gibi! Sanırım, ikisi de emniyet supabı!!!