Tansel Kolcu yazdı

Öncelikle, bu vatan parçası üzerinde ve bayrağımızın gölgesinde özgürce yaşamamızı borçlu olduğumuz, Cumhuriyetimizin Kurucusu ve Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ü,  85. ölüm yıldönümünde, saygı, özlem ve minnetle andığımı belirterek yazıma başlamak istiyorum. 

      Süper Ligin 12. haftasında, sahasında Konyaspor’u ağırlayan Trabzonspor, ilk yarısının golsüz sona erdiği maçın 2. yarısında, golcü oyuncusu Onuachu’nun 2 güzel golü ile maçtan 2-1 galip ayrılarak, Fenerbahçe galibiyetinin ardından, çok önemli bir 3 puan daha kazanmış oldu. Bir yanda, bir hafta önce Fenerbahçe’yi deplasmanda 3-2 yenerken rakibine pozisyon vermemiş Trabzonspor, diğer yanda ise, lige kötü başladığı için hoca değişikliğine gitmiş ve yeni hocası geçen hafta göreve başlamış Konyaspor. Haliyle,  taraftarlarda bu maçın kolay geçeceği inancı olsa da, futbolun matematiğinin her zaman farklı işlediğine, bugün bir kez daha şahit olduk diyebilirim. Maçın ilk yarısında, Fenerbahçe maçındaki kompakt görüntünün aksine, organize olamayan ve birbirinden kopuk oynayarak oyun üstünlüğünü Konyaspor’a veren Trabzonspor, haliyle, Konyaspor’un bir çok pozisyon bulmasına da neden oldu diyebiliriz. İlk yarı sonunda verilen istatistiklerde, Konyaspor’un gol beklentisinin, Trabzonspor’dan 4 kat fazla olması, bu yarıyı yorumlama konusunda, bizim için zaten yeterli bir veri olduğunu söylemeliyim. İkinci yarıya, Berat- Bakasetas değişikliği ile başlayarak daha çok hücum işareti veren Abdullah Avcı’nın beklentisinin aksine, gol pozisyonlarına giren, yine misafir ekip Konyaspor olmasına rağmen, golü Trabzonspor buldu. 59. dakikada, ceza sahası içerisinde defanstan sekip, önüne gelen topu tek vuruşla köşeye bırakan Onuachu, takımını 1-0 öne geçiren golü kaydetti. Mağlup duruma düşmesine rağmen dirençli oyununu sürdüren Konyaspor, 77. dakikada gelişen atakta, Mehmet Can ve Larsen’in zincirleme  hataları  sonucu, Louka’nın golüyle beraberliği yakalasa da, Abdullah Avcı’nın, maçın son 10 dakikasında yaptığı  Bania-Enis değişikliğinin, maçın gidişatını değiştirdiğini söylemeliyim. Beraberlik golü sonrası defanstan Bania’yı çıkarıp, forvete Enis takviyesini yapan ve büyük risk alan Abdullah Hoca, bu hamleyle, maçı da almayı bildi. 85. dakikada, ceza sahası içerisinde topla buluşan Enis’in Onuachu’ya gönderdiği topa, Onuachu’nun çok zor bir pozisyonda topuğuyla yaptığı ve ağlara gönderdiği top, sanırım yılın golü olmanın yanında, dünyada da yıllarca konuşulacak bir vuruştu. Jeneriklik bu gol ile Konyaspor’u 2-1 mağlup ederek Milli araya giren Trabzonspor, umarım bundan sonraki haftalarda, futbol olarak bu kadar tezat görüntüler vermez.

      Maç içerisinde bir çok topu ezen ve kendinden beklenen görüntüsünden uzak bir futbol sergileyen Abdülkadir’e de bir küçük uyarı yapalım. Abdülkadir kardeşim; Bu taraftar senden çok şey bekliyor ve sende bu beklentiyi karşılayacak yetenekler fazlasıyla mevcud. Senden bekleneni yap lütfen. Bu yeteneklerinle birlikte, direkt kaleyi düşüneceğin ve etkili olabileceğin pozisyonlarda dahi, nedense bir tereddüt içerisinde beklenenin tersini yapıyorsun. Kır artık zincirlerini…