Tansel Kolcu yazdı.

Süper Ligin 15. haftasında, deplasmanda Gaziantep FK ile karşılaşan Trabzonspor, Bakasetas ve Trezeguet’in  2 golü ile maçı 3-1 kazanarak, çok değerli bir 3 puanın sahibi oldu. Geçen hafta, sahasında son dakikada yediği gol ile Kayserispor’a 1-0 mağlup olan ve mağlubiyetten ziyade, oynadığı oyun nedeniyle oldukça eleştirilen Trabzonspor, bu kötü oyun ve alınan mağlubiyeti telafi maçı olarak gördüğü Gaziantep FK  deplasmanının ilk 30 dakikasında, yine bildiğimiz gibi yavaş, yana ve geriye oynanan bir oyun ortaya koydu. Trabzonspor, ilk yarının son çeyreğinden maçın sonuna kadar, oynaması gerektiği gibi oynayınca,  istatistiksel üstünlükle beraber, pozisyonlar ve goller de peşi sıra geldi.

Geçen haftaki yazımda da yazdığım gibi, elinizde Onuachu gibi bir silah varken onu kullanmamak, akıl alır gibi değil. Bugün, 30. dakikadan sonra yanlıştan dönülüp, sağdan ve soldan gelen her ortanın gol pozisyonu olması, Onuachu’nun her topa yükselip vurması ve Trabzonspor’un, sezon başından bu yana adeta pozisyon rekoru kırması, sanırım görüşümüzü doğrular yeterlilikteydi. Yine, daha önceki yazılarımda  belirttiğim gibi, Trabzonspor’un hücum hattının ligin üstünde olduğunu, problemin orta sahada oynayan Bakasetas ve Abdülkadir’in beklentileri karşılayamaması olduğunu yazmıştım. Bugün Bakasetas mükemmel oyununu, güzel de bir gol ile süslemeyi başarırken, Abdülkadir, çok çalışmasına rağmen, gerçek  kapasitesini ortaya koymaktan yine uzak kaldı. İnanıyorum ki Abdülkadir’de yakın bir zamanda, potansiyelinin farkına varıp, oynayacağı oyunla yeteneğini ortaya koyacaktır.

Ligin devre arası için yapılan transfer çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Zirve yarışında geriye kalan Trabzonspor, transferde ekonomisini zora sokacak hamlelerde bulunmamalı. Sadece eksik mevkilere odaklanılmalı. Hele Trabzonspor’un hücum hattı için transfer, kesinlikle düşünülmemeli. Trabzonspor’un acil ihtiyacı, iyi bir sağ ve sol bek ile orta sahada, oyunu iki yönlü oynayabilen ve güçlü hücum silahlarını besleyecek kaliteli bir oyuncudur. 

Trabzonspor, yaptığı yazılı açıklama ile Mete Kalkavan’a, bu hafta alt liglerde görev veren TFF ve Merkez Hakem Kurulu’na ağır eleştirilerde bulunarak, “Bundan sonra, TFFnin ve Merkez Hakem Kurulu’nun tüm kararları, Trabzonspor için yok hükmündedir.” gibi sert bir söylemle, bu kirli düzenin mutlaka değişeceği sinyalini verdi. Trabzonspor Başkanına, “Mete Kalkavan bundan sonra görev almayacak” dedikten sonra, aynı hakeme görev vererek, Trabzonspor Başkanını, kamuoyu önünde zor duruma düşürmek isteyen TFF yönetimi ve kurulları değişene kadar mücadeleden vazgeçilmemeli. Trabzonspor’un açıklaması sonrası, bu mücadelenin ortaya konulması ve sonuç alınması çok önemlidir. Zira, sessizliğin arsızları cesaretlendirdiği açıktır. Önümüzdeki sezonlar için  bu mücadele çok önemlidir…