Tansel Kolcu yazdı

Süper Ligin 14. haftasında, sahasında Kayserispor’u misafir eden Trabzonspor, organize olamadığı, ilk yarı boyunca rakip kaleye 1 şutu bile olmadığı maçın ikinci yarısında da istediği pozisyonları bulamazken, konuk takım Kayserispor, oyun süresince, bütün hatları ile mücadele gücü yüksek bir oyun ortaya koydu ve 88. dakikada, Denswill’in hatalı pozisyon almasından yararlanan Bahuken’in, kafa ile attığı gol ile maçı 1-0 kazanarak, Trabzonspor’un, geçen hafta azalan ümitlerini, bu hafta tamamen bitirmiş oldu.

       Maça, Bakasetas’ın yerine 10 numara pozisyonunda Pepe ve M. Can’ın yerine, sağ bekte Larsen ile başlayan Abdullah Hoca, etkili hücum oyuncuları ile sonuca gitmek istese de bunda başarılı olamadı. Zira Trabzonspor, bütün hücumlarını ortadan geliştirme seçeneğini tercih etmişti. Onuachu gibi bir kuleniz var ve bu oyuncuyu, sadece kaleye sırtı dönükken topla buluşturabiliyorsunuz. Bu kadar kafa toplarında etkili bir santraforunuz varken, ne kanat oyuncuları, ne bindirme yapar gibi görüntü veren kenar bekleri onu topla buluşturamıyor, çünkü yan orta yasak!

       Böyle bir oyun sistemine rağmen, yine de Trabzonspor kazanabilirdi ama yaratıcı oyuncu eksikliği yaşayan Trabzonspor’da, alternatifsiz olan Pepe’nin şanssız sakatlığı, maalesef bu ihtimali de ortadan kaldırmış oldu. İlginç olan ise, Pepe’nin sakatlığı sonrasında da inatla ortadan oynamaya devam edip, Onuachu’nun kenar ortalarla topla buluşturulamamasıydı. 

    Trabzonspor Başkanı Sayın Ertuğrul Doğan, bugün yapılan Trabzonspor Olağan Mali Genel Kurulunda yaptığı konuşmada; Trabzonspor’un kasasına 90 Milyon Euro kazandırdıklarını, 25 Milyon Euro da Ocak ayında kazandıracaklarını belirtirken, altyapı konusunda da torpili kaldırdıklarını ve bundan sonra, hak edenlerin altyapıda oynayabileceğini söyledi. Sayın Başkan’a, Trabzonspor’a büyük katkılarından dolayı teşekkür ederken, bir konu hakkında ricada bulunmak isterim. Sayın Başkan; altyapıda torpili kaldırmanız, takdire şayan fakat bunu üstyapıya da uygulamalısınız. Siz de görüyorsunuz ki, hatır için oynayan, oynamayı hak etmeyen ve Trabzonspor’a yakışmayan birçok oyuncu var…

      Maçın Hakemi Ümit Öztürk için bir yorumda bulunmak istemesemde, yine de dayanamıyorum. Sadece, 3-4 sezon önce Galatasaray deplasmanında ve Galatasaray ceza sahasında, Ekuban’ın ayağına basılmasını es geçmiş ve Var’ın uyarısı ile pozisyonu dakikalarca izledikten sonra istikbalini düşünerek “Penaltı değil.” demişti ve uzun süre Trabzonspor maçlarına verilmemişti. 

Aynı hakem, bugün Trezeguet’e ceza sahası içerisinde yapılan, bana göre penaltıya da devam dedi. Trabzonspor kötü oynayabilir ve bazen kötü oynarken de kazananilir. Hakem, adil olmak zorunda. Ekuban’ın penaltı pozisyonu rezaletini yaşatan bir hakem, Trabzonspor’un sahasında fütursuz  bir şekilde  halen düdük çalabiliyorsa,  bu da yönetimin sorunu…