Tansel Kolcu yazdı

Süper Ligin 11. haftasında, deplasmanda Fenerbahçe ile karşılaşan Trabzonspor, futbol kamuoyunun Fenerbahçe’nin farklı kazanacağı yönündeki görüş ve temennilerinin tersine, önce  rakibini 3-2, sonra  hakemleri ve aynı zamanda TFF’yi de yenerek, çok değerli bir 3 puanın sahibi oldu. 

      Maça, 19 maçlık galibiyet serisinin verdiği özgüven ve taraftarının büyük desteğiyle başlayan Fenerbahçe, yine de rakibinin iki kenar oyuncusu Pepe ve Visca’dan çekinmiş olacak ki, her maçta, adeta forveti beşleyen Samuel ve Ferdi için daha temkinli bir oyunu tercih ederek karşılaşmaya başladı. Haliyle, bu tercih neticesinde Fenerbahçe, diğer maçların aksine hiç  pozisyon bulamadı. Maçın 10. dakikasında, Visca’nın soldan ortasından, Onuachu’nun  mükemmel kafa golü ile 1-0 öne geçen Trabzonspor, ilk yarının son dakikasında, yine Onuachu’nun golü ile skoru 2-0 yapsa da, atılan nizami gol, faul gerekçesi ile iptal edildi. İlk yarının 1-0 kapanmasının ardından Trabzonspor, 2. yarının başlaması ile birlikte, Berat’ın ceza sahası dışından müthiş golü ile skoru 2-0 yaptı. Bu golden bir dakika sonra, Abdülkadir’in ceza sahası içinde Pepe’ye çıkardığı topa, Pepe, klasına yakışır şekilde vuranca, skor 3-0 oldu. Bu golden sonrası için yorum yapmaya ve pozisyonları anlatmaya gerek yok, çünkü bu dakikadan sonra sahada futbol yerine, dün Trabzonspor’un resmi sitesinde açıkladığı ve uyardığı üzere, “Tiyatro’nun Finali”vardı. Trabzonspor’un 5 gol attığı, 2 golünün nedensiz iptal edildiği, Trabzonspor aleyhine 2 penaltı uydurulduğu, biri gol olmayınca tekrar edildiği, daha önce 5 sarı kartlık hareket yapmasına rağmen, hakemin İsmail’i mecburen atmak zorunda kaldığı bir tiyatro seyrettik. Trabzonspor, dün yaptığı açıklamada, “Dileriz yarın bu tiyatro’nun final olmaz” temennisi gözardı edilerek resmen tiyatronun finali yapılmış oldu. 

      Trabzonspor yönetimi, yapacağı bir açıklama ile zorbay küçük ve mete kalkavan isimli hakemlerin, derhal görevden alınması konusunda girişimde bulunmalıdırlar. Bu tür vicdan yoksunu hakemlerin varlığı, Türk Futbolu için kara lekedir. Eğer bu hakemler göreve devam edecek olursa, bundan sonra gelecek kukla olmaya müsait  hakemler de bu geceden güç alarak, Trabzonspor’un ve diğer Anadolu takımlarının hakkını yemeye devam edeceklerdir. 

      Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, “Yapay Zeka” bu maçta da yine işbaşına geçmiş. Fenerbahçe’nin maçlarında hiç yenilmediği “zorbay küçük” orta hakem, yangın düğmesi rolünde de “mete kalkavan” Yine de teşekkür ederiz. Başka türlü, bu galibiyet bu kadar anlam içeremezdi. Yapayını, kuklasını, düdüğünü, kısaca alayını yenerek gelen bu sonucun, galibiyete unutulmaz bir anlam kattığını ifade etmeliyim.

      Trabzonspor, bugün aldığı galibiyetle, istatistiklere göre Fenerbahçe’yi deplasmanda 26 yıl sonra yenmiş ve aynı zamanda, Fenerbahçe’nin 19 maçlık galibiyet  serisine son vermiştir. Rekorlarınızı, ancak Trabzonspor ile oynayana kadar devam ettirebilirsiniz. Zira, Trabzonspor “Rekor tanımaz”.  Bugünkü teknoloji ile ve 85 milyon önünde kara bir gece yaşatanların, yıllar önce neler yaptıklarını, ne haksız rekorlara vesile olduklarını, ne adaletsizliklere imza attıklarını, varın siz hesaplayın…

      Abdullah Hocam; Biz, sahada böyle cesur ve karakterli bir oyun görmek istiyoruz. Lütfen böyle oynamaya devam edin,  bugün sahada, şehrinin karakterini sahaya yansıtan, efsaneleşen  ve Trabzonspor gibi oynamak sözünü, Türk Futbolunun hafızasına kazıyan, özlenen Trabzonspor’u seyrettik. Teşekkür ederiz…