Tansel Kolcu yazdı.

Trabzonspor tüzüğünün,  22.04.2022 tarihinde kabul edilen 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu ile uyumlu hale getirilmesi amacıyla yapılan, 3 gün önceki Olağanüstü Kongrede, tüzük değişikliği, Genel Kurul üyelerinin onayına sunularak kabul edildi. Daha önceki tüzükte dernek olarak yer alan ifade, kulüp olarak değiştirilirken, İçişleri Bakanlığından Gençlik ve Spor Bakanlığına devri de tamamlanmış oldu. Tüzük değişikliği sırasında, yabancıların kulübe üye olabilmesi ve kulübün yabancılara devredilebilmesi hakkındaki tüzük değişikliği önerileri, Genel Kurul’a katılan üyelerin  itirazları sonrası, tüzük değişikliğinden  çıkarılmıştır. Bu maddelerin, itirazlara neden olacağının ve iptal edileceğinin bilinmesine rağmen, neden gündeme getirildiği ise soru işaretidir. Bu önerilerin, sadece durum tesbiti yapılabilmesi ve yönetimin elinin rahatlatılması amacıyla, bilinçli olarak gündeme getirildiği düşüncesindeyim. Çünkü, ikamet izni olan yabancılar artık, yeni spor yasasına göre, rahatlıkla kulüplere üye olabilir. Kulüplere, anonim şirket olma zorunluluğu da getirildiğine göre, bu şirketlerin hisselerini yabancıların  almasının önünde de hiç bir engel görünmüyor kanısındayım. Trabzonspor Kongresinde yapılan durum tespiti ile birlikte ortaya konulan irade, adeta, “Biz kulübe yabancıların üye olmasına ve kulübün devredilmesine karşıyız ama kulüp tüzüğünü  bağlayan kanun karşısında yapacak bir şeyimiz yok.” demektedir. Yeni Spor Kanununun ve Trabzonspor tüzüğünün, Trabzonspor’a ve Türk Sporuna hayırlar getirmesini diliyorum.

Ligde, geçen hafta deplasmanda, Hatayspor karşısında 2-0 önde olmasına rağmen, maçtan 3-2 mağlup ayrılan Trabzonspor’da eleştirilen Bjelica, bugün sahasında misafir ettiği Pendikspor karşısına, Abdülkadir Ömür hariç aynı kadro ile çıkarak adeta “Dediğim dedik” derken, geçen hafta oyundan çıkarken takımı  2-0 önde olan Abdülkadir, maçın kaybedilmesinin ardından maalesef faturayı ödemek zorunda olan futbolcu olarak gösterilmiş oldu.

Maça, Onuachu’nun kafa golü ile adeta önde başlayan Trabzonspor, kazanılan serbest vuruşta, Bakasetas’ın 27. dakikada attığı gol ile skoru 2-0 yaptıktan sonra, yine dejavu yaşamaya başladık. 2 farklı öne geçmesine rağmen, ne oynadığı bilinmeyen Trabzonspor, maçın orta hakemi Bahattin Şimşek ve Var’ın göz yumması ile Cekici’nin 36. dakikada attığı gol ile aradaki gol farkı 1’e inince, haliyle, taraftarlar ve oyuncuların zihninde de geçen haftanın hatıraları yeniden canlanmaya başladı diyebiliriz. Lige yeni çıkmış ve toplama bir takım karşısında bile oyuna ağırlığını koyamayan bir takımın, bugün galip gelse bile bundan sonraki haftalar için umut vermediğini söylemeliyim.

Sayın Bjelica; Geçen hafta, takım 2-0 öndeyken çıkardığın oyunculardan birisini bugün yedek soyunduruyorsan, bu davranış, üzerindeki baskıdan kurtulabilmek için hedef şaşırtma amaçlı bir hamledir. Geçen hafta eleştirilmesine rağmen, bugün yine sahaya çıkardığın Bardhi’ye gösterdiğin tahammülü, bu taraftar sana göstermez bilesin. Visca çıkarken duyulan protestolar, Visca’ya değil, Bardhi’yi hala oyunda tuttuğun için sanadır. Umarım bundan sonra, doğru kadro ve oyun oynatırsın bu takıma diyeceğim ama umudumun olmadığını da söylemeliyim.

Sayın Başkan; Ne büyük zorluklar yaşadığınızı ve büyük emekler sarfettiğinize şahit oluyoruz. Bu emeklerinizin karşılığını alacağınız bir takım izleyebilmeniz için doğru ismin Bjelica olmadığı gerçeğinin, umarım siz de farkına varmışsınızdır…Yol daha çok yakın…

Yapay Zeka, 3. haftada da Trabzonspor ile problemleri olan hakemleri maça atamayı başarmış. Pendikspor golü öncesi Mendy’e yapılan faulü görmezden gelenler hakem değil art niyetlidir. Yapay Zeka’dan, önümüzdeki haftada da aynı performansı bekliyoruz!