Tansel Kolcu yazdı.

Geçen hafta, sahasında Beşiktaş’ı güzel bir oyunla 3-0 mağlup edip, taraftarlarına  bir “Bahar Havası” yaşatan Trabzonspor, bugün oynadığı etkisiz futbola rağmen, 2-0 önde götürdüğü maçtan 3-2 mağlup ayrılarak, taraftarlarına geçen hafta için adeta “Yalancı Baharmış” dedirtti.

Oyuna oldukça tutuk başlayan Trabzonspor, ilk pozisyonunu 44. dakikada bulurken, bu pozisyonda, Visca attığı gol ile takımını 1-0 öne geçirip, devre arasına büyük bir avantajla gitmesini sağladı. Maçın 62. dakikasında, Onuachu’nun golü ile 2-0 öne geçen Trabzonspor, 68. dakikada, belki de yapılmayacak tek hatayı yaparak, Onuachu’yu kenara aldı. Tek başına Hatayspor defansı ile adeta savaşan ve Hatayspor defansının ileri çıkmasını engelleyen Onuachu’nun oyundan çıkışından sonra Hatayspor, takım halinde Trabzonspor yarı alanına yerleşti diyebiliriz. 72. dakikada Rivas’ın çaprazdan sert vuruşunda, kapattığı köşeden hatalı bir gol yiyen Uğurcan, mağlubiyetin perdesini açarken, kenar yönetiminden bir hatalı karar daha geldi. Maç boyunca hiç bir varlık gösteremeyen Bardhi dururken, Visca’nın oyun dışına alınıp, yerine giren Trezeguet’in, geçen sezondan bu yana başarısız olduğu tescillenmiş sağ kanada hapsedilmesi, galibiyetin korunamayacağını tüm izleyenlere hissettirmeye yetti. 88. Dakikada Lamkel Ze ve 90. dakikada Bashiru’nun goller,i sadece  gizlenen gerçeğin su yüzüne çıkması gibiydi.

Geçen hafta alınan Beşiktaş galibiyeti nedeniyle, nasıl Hoca’yı tebrik ettiysek, bu maçta da eleştirmek hakkımız. Maç 2-0 olmuş,  Bardhi sürünüyor ama Bjelica, rakip yarı sahada boş alan bulabileceği bu dakikalarda, Trezeguet’i sol kanatta düşünmüyor. Oyuna alıyor ve yine sağ tarafa hapsediyor. Kardeşim, hiç kimse geçen sezonun maçlarını bu Hoca’ya izletmedi mi? Trezeguet sağ kanatta oy-na-ya-maz. Senin takım maliyetinin onda biri fiyatına kurulmuş takıma karşı sen önlem almayacaksın, onlar sana önlem alacak. Böyle bir kadro, ilk pozisyonunu 44. dakikada buluyorsa, burada bir yanlış var demektir. Sana verilen kariyerindeki en pahalı kadro ile bu futbolu oynayamazsın. Oynamaya devam edersen de burada kalamazsın. Bu taraftar 3-0 mağlubiyeti kaldırır ama 2-0 galibiyetten 3-2 mağlubiyeti hazmedemez. Futbol oynarsın ama sonuçta mağlup olursun, hiç önemli değil. Ama kardeşim, senin takımın 2-0 öne geçecek top oynamıyordu ki zaten. Yaptığın hatalı değişikliklerle, takımın üzerindeki skor makyajını silmiş oldun ve gerçek ortaya çıktı. Bir hafta önce Beşiktaş’ı 3-0 mağlup edip pozisyon vermeyen bir takım, bir hafta sonra sahada ne yaptığı bilinmez şekilde oynayıp, Volkan Demirel’e sevinç çığlıkları attırıyorsa, kusura bakma kardeşim. Burası Trabzon. Dik yamaçlı coğrafyasında mücadeleye alışmış ve futbolu da dik oynamayı seven bir taraftara “Yalancı Baharlar” yaşatmaya hakkın yok. Ya haftalardır vücudları sahada, ruhları firarda olan futbolcular yerine hak edene forma verip, sahada Trabzon’un karakterine uygun futbol oynatırsın, ya da sen de yakında firar edersin!

Yapay Zeka, yönettiği maçlarda Trabzonspor’a ters gelen hakemler serisinde, bu hafta Burak Şeker’i bu maça atamış. Algoritma gayet düzenli çalışıyor! Hatayspor’lu futbolcuların, Trabzonspor’lu futbolcuları  bir tekme tokat dövmedikleri kalmıştı diyeceğim ama onu da yaptılar maalesef.