1. YAZARLAR

  2. Ünal Çelik

  3. Ömer olan Hz. Ömer mi? Ömer olan Ebu Cehil mi?
Ünal Çelik

Ünal Çelik

Yazar

Ömer olan Hz. Ömer mi? Ömer olan Ebu Cehil mi?

A+A-

Bugünlerde ülkemin, Ak Parti’nin ve siyasetin gündeminde epey zamandır Hz. Ömer konuşuluyor…

SAYIN Cumhurbaşkanı  “Her şehrin Ömer’ini bulun getirin” dedi ve Hz. Ömer siyasetin gündemine oturdu…  Sayın Cumhurbaşkanının bu sözü siyasetin gidişatı açısından çok önemlidir… Lakin Sayın Cumhurbaşkanımız Ömer’leri kimin bulup getireceğini söylemedi… Sayın Cumhurbaşkanım! Ömer’leri ancak Ömer ruhlular bulur getirir…

Doğrusu heyecanlandık. Ömer’i (r.a) duyup da kim heyecanlanmaz ki. Üstelik Ömerleri çağıran bizzat siz olunca heyecan ve beklenti daha da yükselmiş durumda.

Ömerlere hasret kalmış bir dünya, Ömersizlikten yanmış kavrulmuş bir insanlık için bundan daha heyecan verici bir ses bir haber olabilir mi?

Fakat “Ömerleri bulun getirin!” diye talimat verdiklerinize bakınca insan ister istemez biraz duraklıyor, heyecanın yerini buruk bir tebessüm alıyor.

Çünkü Ömerleri bulup getirmesini istedikleriniz Ömerlerin semtini hiç bilmezler, Ömerlerin dünyasından değiller ki. Zannedersem Ömerlerle tesadüfen karşılaşsalar bile hiç mi hiç hazzetmezler.

 

Bugün Ömer gibi yaşamak mümkün değil elbette… Ama Ömer ruhuna sahip olunabilir… Bugün Ömer olmak saraysız, evsiz olmak, emrinde çalışanla aynı giyinmek, aynı ortamda bulunmak, aynı bineğe binmek değildir… Bugün Ömer olmak camiden çıkmamak, secdeden başını kaldırmamak, zenginlerle bir araya gelmemek ya da fakirlerle bir arada olmakta değildir… Ya nedir?

Bugün Ömer olmak adil olmak, adalete önem vermek, ehliyet ve liyakatı öncelemek, güveni tesis etmek, refahı dengede tutmaktır… Bugün Ömer olmak halkı eşit görmek, dil-renk ve ırk ayırımına son vermek, mazlumlara sahip çıkmak, arkası olmayana güç olmak, zalime karşı durmak, sahipsizlere ocak olmak demektir… Bugün Ömer olmak devlet bütçesini çar çur etmemek, israfı önlemek, refahı tabana yaymak, halkı aç iken tok yatmamak, hain güçleri etkisiz hale getirmek, adalet düzenini bozanların oyunlarını bozmaktır… Bugün Ömer olmak yalakalara yüz vermemek, torpil yapmamak, din ve vatan için her şeyden vazgeçebilmektir…

Müteahhitlerin, ihalecilerin, iş takipçisi ve kotarıcılarının Ömerleri bulup size getireceklerini zannediyorsanız yanılıyorsunuz Sevgili Reis.

Siyah camlı siyah otomobillerinden zavallıların dünyasına tenezzül buyurur gibi inen, siyah gözlüklerinin arkasındaki gözlerinin nereye baktığını bir türlü göremediğimiz, hiç kimseyle göz göze gelmeye cesaretleri olmayanlar eğer Ömerleri arayıp bulup getireceklerse boşuna beklersiniz Sevgili Reis.

Ak Parti’yi yönetenlerin sabahlara kadar okey masalarında, faiz lobilerinde, ihale ofislerinde arzı endam ederken hangi Ömerliği bekleyeceksiniz?

Olur ya, birileri Ömerleri bulup size getirmeye çalışsalar, bu defa da henüz size ulaşmadan medyadaki trolleriniz tarafından anında hesapları görülüp geldikleri yerlere postalanırlar.

Sevgili Reis, diyelim ki bizzat kendiniz Ömerleri bulmak için yola çıktınız, bu defa da etrafınıza örülmüş öylesine yüksek bir kuleyle karşılaşacaksınız ki, bilmem onları aşabilir misiniz, Ömerleri arayıp bulmanıza ne kadar fırsat verirler?

Diyelim ki o halde “Ömerler kendileri gelsin” derseniz iyi biliniz ki Ömerlerin kitabında böyle bir şey yazmaz. Eğer “Ben Ömer’im” diye birisini kapınızda görürseniz iyi biliniz ki o asla Ömer değildir.

Korkarım Sevgili Reis, bu şekilde Ömerleri bulamayacaksınız.

Fakat ben diyorum ki Sevgili Reis, gelin siz kendiniz bizzat Ömer olun! Bu çok daha kolay değil midir?

Hem işin aslı da böyle değil mi, Ömer’in en tepede olması gerekmez mi?

Eğer siz Ömer olursanız, iyi biliniz ki sizin emrinizdeki yöneticilerin her biri ayrı ayrı Ömerler olacaktır.

Unutmayınız ki bir insanın en kolay hakim olacağı, en çabuk değiştirebileceği kişi kendisidir.

Haydi bismillah deyin ve Ömer nereden ve nasıl başlamışsa siz de oradan başlayın.

Demek istediğim şudur: “Ömer olmak şehadete aday olmaktır, menfaat şebekelerini, ihanet odaklarını, zalim güçleri karşına almaktır. Ölüm ve hayat arasında fark görmemektir. Ömer olmak HAK VE ADALET ayakta, şer güçler istedikleri gibi at koşturmasın diye Hz. Süleyman gibi ayakta, iş başında can vermektir…”

Sayın Cumhurbaşkanım.

Ebu Cehil Ömer’i olanlar ancak kendi zihniyetinde olan Ömerleri bulup getirir

Onun için Ömer olmak kolay değildir ve Ömer’ler kolay bulunmaz, kolay yetişmez…

HANGİ ÖMER...

HZ ÖMER Mİ

ÖMER OLAN EBU CEHİL Mİ…

            SELAM VE DUA İLE…

Önceki ve Sonraki Yazılar