Başkan Genç’ten, işadamlarına sunum

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Meclis üyelerine belediyenin faaliyet ve projeleriyle ilgili slayt eşliğinde sunum yaptı.

Siyaset 30.12.2021, 18:50
Başkan Genç’ten, işadamlarına sunum

Başkan Genç, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğu ve yönetim kurulu üyeleriyle bir süre sohbet etti. Başkan Genç TTSO üyesi işadamlarıyla birlikte yeni yıl pastasını kesti.

BÜYÜKŞEHİR YASASI’NDAKİ EKSİKLİKLERİ ANLATTI

Başkan Genç, meclis üyelerine hitabında Büyükşehir Yasası’nın ihtivasından dolayı uygulamada birtakım sıkıntıların yaşandığını ve bundan dolayı TBMM’ye yeni yasanın sunulduğunu dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin imar bütünlüğünün sağlanması için en yetkili birim olması gerektiğini kaydeden Başkan Genç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Trabzon büyükşehir olduktan sonraki dönemiyle büyükşehir olmadan önceki dönemi mukayese ettiğimiz zaman büyükşehir olmaktan murat ettiğimiz aşamaları henüz geçemediğimizi söyleyebilirim. Büyükşehir Yasası kaotik bir yöntemle hazırlanmasından dolayı aynı coğrafyaya hitap eden ilçe ve büyükşehir belediyelerinin yasanın getirdiği hususları tatbik ederken alanda birçok zorluklarla karşılaştığına şahit olduk. Ve henüz ikinci yılında bu yasanın mutat suretle tadil edilmesi gerektiğini eleştirel bir yaklaşımla Ankara’da dile getirdik. Ve ondan sonra da adım adım bu yasanın tadil edilerek uygulanması gerektiği konusunda çalışmalar yapıldı. Biz İlbank’tan büyükşehir olduktan sonra büyükşehir olmadan önceki rakamın çok çok daha altında gelir alıyoruz. Sadece gelir konusu değil, bir de yetkilerin kullanımı bakımından da çekincelerimiz ve itirazlarımız vardı.  Yirmi yıllık siyasi tecrübelerimin ışığında büyükşehir yasası bana göre şu şekilde olmalıydı.  Büyükşehir Belediyemizin şehrin tamamının imar bütünlüğünü sağlamakla yetkili olması doğru olanıdır. Çünkü onun sıkıntılarını hâlâ şehrimizde yaşıyoruz. İmar konusunda esaslı bir yetkisinin olması gerekir. Onun dışında büyükşehrin görevlerinin, ticaret, istihdam, tarım ve şehrin ekonomisini doğrudan ilgilendiren veya şehrin gelişen trendine uygun yatırımların şehre çekebilmek adına bir üst kurum olarak yetkilendirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra ilçe belediyeleri arasında koordinasyonu sağlayan bir üst yapı olarak teşekkül etmesi gerekirken, maalesef bu şekilde teşekkül etmedi. Bu yetkiler dışında bütün iş ve işlemler ilçe belediyelerinde olması gerekirken biz hâlâ bir sokağın hangi belediyeye ait olduğunu konuşuyoruz. Sizler de bunu soruyorsunuz, biz bile hâlâ bunu netleştirememenin zorluğunu yaşıyoruz. Şalpazarı’nın Geyikli beldesindeki mezarlık işlerinin büyükşehir sorumluluğunda olmaması lazım. Orada Şalpazarı Belediyesi var. Can güvenliğiyle doğrudan ilgili itfaiye gibi konularda merkezi ünite olabilir ama onun dışında itfaiye, temizlik, zabıta gibi konuların bütünüyle ilçe belediyelerinde olması lazım. Büyükşehir’in Ticaret Odası’yla birlikte, Suat Başkanımızla birlikte Yatırım Adası’nı takip etmesi lazım. Bu nedenlerle çekincelerimizi ortaya koyduk ve bunlar da kayda değer göründü.”

“EN TEMEL GÖREVİMİZ TEMİZ İÇME SUYU VE TEMİZ HAVA”

Şehirde Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen altyapı çalışmalarına değinen Genç, şunları aktardı: “Ben şimdi mutat belediyecilik hizmetlerimizin dışında neyi ön plana çıkardık sizlerle bunu paylaşmak istiyorum. İçme suyu şebekesinin yenilenmesi lazımdı. Sağolsun Murat Başkanımız bunun zorluğunu ve riskini bilerek bu işe girişti. Bir belediyenin mutat belediyecilik hizmetlerinin yanında en temel iki görevi vardır. Biri en temiz içme suyunu temin etmek, diğeri vatandaşların en temiz havayı solumasını sağlamak. İçme suyu hatları, yağmur suyu sistemi ve buna bağlı olarak kaldırımların yeniden düzenlenmesiyle şehrimiz altyapı anlamında standartlara uygun bir hale gelecek. Bunun dışında Ortahisar Belediyesi olarak kentsel dönüşümle ilgili projelerimizi tamamladık. Pelitli’deki çalışmamız bitti. Bura hizmete açıldı. Bunun yanı sıra birkaç dönüşüm projesiyle ilgili çalışıyoruz. Belediye binamızın bulunduğu Pazarkapı’da bir kısım çalışmalar yaptık. Bunları hak sahiplerine teslim ettik.”

“TARİHİ DEĞERLERİMİZİ TURİZME KAZANDIRALIM”

Saray Atik Sokak’ta Basın Müzesi’nin kurulacağını ifade eden Genç, “Şehrimizin gelişen trendi turizmdir. Markamız Trabzonsporumuzdur ama şehrimizin başka ayırt edici unsurları var.  Hem tabii güzellikleri hem de üniversite şehri olması, olimpik altyapıya sahip spor merkezi olması da çok önemli. Bunların yanında şehrimizin alameti farikası tarih, kültür ve bir sanat şehri olmasıdır. Bu özelliklerin altını iyi doldurabilirsek bu nitelikler aynı zamanda şehrimizi daha cazip kılacaktır. Bu şehrin tarihi niteliklerini de turizme kazandırmamız lazım. Yukarıhisar’da yürüttüğümüz müşterek kazı çalışmaları bu anlamda çok güzel bir örnektir. Bu tür faaliyetler turistlerin Trabzon’a gelmesini ve daha uzun süre kalmasını sağlar. Tarihi özeliklerimizi sergilemek amacıyla Tarih Müzesi’ni kurduk. Burada 7088 tarihi vesikayı sergiliyoruz. Yine basın faaliyetlerinin İstanbul’dan sonra Anadolu’da ilk başladığı şehirlerden bir tanesi de Trabzon. 1870’te bu şehirde gazete kuruldu ama basın müzemiz yoktu. Saray Atik Sokak’ta Basın Müzemizi de söz verdiğimiz üzere hayata geçireceğiz.” dedi.

“TURİZM ÇEŞİTLİLİĞİ YARATACAK PROJELER…”

Turistlerin şehirde kalma süresini uzatacak projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden Genç, “1910 yılında opera icra edilen bir şehirde bugün opera icra edilmemesi çok büyük bir eksikliktir. Şu anda Devlet Opera ve Balesi davetimiz üzerine her sene Trabzon’a geliyor. Bunu da gelenek haline getirdik. Yukarıhisar açıldığı zaman Sümela kadar etkili olacak. Vazelon Manastırı gözardı ediliyor, bunu çok daha etkin hale getirmemiz lazım. Şehrimizde turist profili değişti. Körfez ülkelerinden, Suud’dan gelen turistler var. Ve batıdan gelen turistlere orana daha çok döviz bırakıyorlar. Turistlerin kalma süresini uzatmak için eğlenebilecekleri mekânlar yapmamız lazım. Tünel Akvaryum buna yönelik bir projedir. Buraya gelen turist Kemeraltı’nı da ziyaret eder. Lunapark yapılacak, Gülcemal bünyesinde. Büyükşehirle birlikte yönetme anlayışımız doğrultusunda birkaç projemizi birleştirdik. Bir km’lik sahil bandını Ganita’dan Faroz’a kadar düzenleyeceğiz. Çok yoğun rağbet gören Gümüşhane-Torul’daki seyir terası gibi bir projeyi en nadide alanımız olan Boztepe’de hayata geçireceğiz. Boztepe’ye ahşaptan 1 km’lik yürüyüş yolu yapacağız. Buradaki mağaralar ve Kızlar Manastırı’yla entegre bir proje olacak. İlçemizdeki 13 tane tarihi çeşmemiz harabe halinde idi. Bunları restore ediyoruz. Bir kısmını tamamladık. Tarihi Hasan Paşa Hamamı’nı restore ediyoruz. Bize emanet olan engelli kardeşlerimize yönelik en mutlu köy projemizi hayata geçireceğiz. Burada seralar, kümes ve çeşitli uğraşıların, el sanatlarının yapılacağı atölyeler olacak.” diye konuştu.

“Trabzonumuzda çok ciddi oranda sokak hayvanı var. Kedi popülasyonu yüksek. Ciddi bir kliniğe ihtiyaç vardı. Onu da bu dönem yaptık. Sokak hayvanlarına hizmet veriyor. En hayırlı işlerimizden bir tanesi de buydu.”

“FINDIKTA VERİMLİLİĞİ ARTIRMALIYIZ”

Tarıma destek kapsamında kent paydaşlarıyla birlikte yürütülen projeleri anlatan Başkan Genç, “Şehrimizin ekonomik girdilerini biraz daha artırmamız lazım. En önemli ihraç ürünümüz fındık fakat verimliliği düşük. Şu anda dekar başına 90 kilo fındık alıyoruz, bunu 300 kiloya çıkarmamız lazım. Yine sizlerle birlikte yaptığımız fındıkta verimliliği artırma projesi çerçevesinde hayata geçirdiğimiz örnek bahçelerimizde dekar başına 300 kilo fındık elde etmeyi planlıyoruz. Biz de projeye arazilerin sökülmesi için iş makinesi desteği sağlıyoruz. Bu şekilde ihraç ürünü olduğu için de döviz girdimiz de artacak. Çağlayan’da ciddi bir çay tarımı başladı. O nedenle mahallelilerimizin bizden talebi olan yol çalışmalarını tamamladık. Bunlar ciddi istihdam sağlayan projeler.”  dedi.

Belediye olarak spor altyapısın nitelikli hale gelmesini için birçok proje yürüttüklerini kaydeden Genç, “Mehmet Akif Ersoy Kapalı Yüzme Havuzu Spor Tesisi’ni devraldık ve burada tadilat çalışmalarını tamamladık. Buradaki tenis kortlarında da tadilat çalışmalarını bitirdik. Sporla ilgili olarak Ampute Futbol Takımımız Süper Lige yükseldi. İşitme Engelli Futbol Takımımız var. Bir de bireysel sporcularımız var. Bunları da sahipleniyoruz. Bu yıl bunlara bir şey daha ekledik. Hentbol şehrimizde çok aktif, Kadın Hentbol Takımı kurduk. Şu anda 2. ligde mücadele ediyor. Onlara da destek veriyoruz. Spor çocuklarımızın zihinsel ve bedensel gelişimine katkı sağlıyor. O nedenle bu tür faaliyetleri oldukça önemsiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“Çok ciddi park projelerini hayata geçirdik. Ekopark tarzında parklarımız var. Çukurçayır’da bu özellikte parkımız var. Yine çok yoğun gayretlerimiz neticesinde, Sayın Cumhurbaşkanımıza yapmış olduğumuz sunumlar neticesinde Avni Aker’in yerine yapılan millet bahçesinde Yavuz Selim’in yaşatılmasını sağladık. Yoksa burası konut alanı olacaktı.” 

Yorumlar (0)
4
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 27 Ocak 2022
İmsak 06:02
Güneş 07:30
Öğle 12:39
İkindi 15:14
Akşam 17:38
Yatsı 19:01
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11