Ortahisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri zincir market, fırın, pastane, bakkal vb. işletmelerde denetimlerini sıklaştırdı. Zabıtalar ürünlerin etiket fiyatlarını ve son kullanma tarihlerini dikkatli bir şekilde kontrol ediyor.

 “VATANDAŞLARIMIZIN İÇİ MÜSTERİH OLSUN”

Ortahisar Belediyesi Zabıta ekiplerinin ürünlerin fiyat etiketlerini ve son kullanma tarihlerini dikkatli bir şekilde kontrol ettiğini kaydeden Başkan Genç, “Devletimiz halkımızı enflasyon karşısında mağdur etmemek için gerekli bütün tedbirleri alarak uygulamaya sokuyor. Yerel yönetimler olarak bizler de alınan bu kararlara uyulup uyulmadığını dikkatli bir şekilde denetliyoruz. Zabıta ekiplerimiz ürünlerin eski fiyatlarıyla, son fiyatlarını karşılaştırıyor, gerekli KDV indiriminin yapılıp yapılmadığını kontrol ediyor. Göstermelik uygulamaları tespit ediyor. Ticaretin canlanması, halkımızın temel gıda ihtiyaçlarını uygun koşullarda temin edebilmesi için gerekli bütün tedbirleri alıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın içi müsterih olsun. Herhangi bir suistimale ve fırsatçılığa mahal vermeyeceğiz.” diye konuştu. 

“TEMEL GIDA MADDELERİNDEKİ HAKSIZ FİYATLAR”

Dünyanın en pahalı otomobili belli oldu Dünyanın en pahalı otomobili belli oldu

Özellikle halkın temel gıda maddesi konumundaki ürünlerde haksız fiyat artışlarının sıkı bir şekilde denetlendiğini ifade eden Genç, “Bütün yıl boyunca denetimlerimiz rutin olarak devam ediyor. Bu anlamda fırsatçılığa hiçbir şekilde müsaade etmiyoruz. Diğer yandan enflasyonla mücadele kapsamında KDV'si yüzde 1'e inen ürünler enflasyon sepetinde ciddi bir ağırlığa sahiptir. Bunlar pirinç, makarna, ekmek, et, kahve, su, süt ve süt ürünleri, şeker ve şekerli ürünler, meyveler, sebzeler gibi günlük hayatta sık tüketilen gıdalar. Enflasyonla mücadelede için ve halkımızı enflasyona ezdirmemek için bu ürünlerde indirim yapılmasını çok önemli görüyoruz. Dolayısıyla bu ürünlerle ilgili uygulanan indirimlere uyulup, uyulmadığına dair denetimlerimizi devamlı olarak sürdürüyoruz. Son kullanma tarihleri geçmiş ürünlerle ilgili gerekli işlemleri ivedilikle yapıyoruz.” ifadelerine yer verdi.