1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşte Türkiye'nin koronavirüs risk haritası!
İşte Türkiye'nin koronavirüs risk haritası!

İşte Türkiye'nin koronavirüs risk haritası!

Koronavirüs tedbirleri illerin risk durumuna göre değişecek. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı düşük ve orta riskli illerde kaldırılıyor. Yüksek riskli illerde bir müddet daha devam edecek.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı 3,5 saat sürdü. Toplantıda normalleşme adımlarının nasıl atılacağına ilişkin kararlar alındı. Toplantıda düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak dört kategoriye ayrılan illerdeki risk durumuna göre lokantaların açılmasından yüz yüze eğitime, hafta sonu yasaklarından hafta içi kısıtlama saatlerine kadar kademeli normalleşme kararları alındı. Ayrıca hafta sonu sokağa çıkma yasağı bir çok ilde bu haftadan itibaren risk durumuna göre kaldırılacak. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için ise yüksek ve çok yüksek riskli iller için ekstra önlemler alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası önemli kararları açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

İllerimiz risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayrıldı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. Buna göre normalleşme adımları uygulanacaktır. Tedbirli ve kademeli normalleşeceğiz.

Mavi: En düşük risk!

Sarı: Orta düzeyde risk!

Turuncu: Yüksek risk!

Kırmızı: En yüksek risk!

603d2570ae298b7efe2fc14d.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı:

''Akşam 21 sabah 05 arasında sokağa çıkma kısıtlaması sürecek. Okullar tüm okul öncesi eğitim kurumları ilkokullarda 8. 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde eğitim, öğretime başlanacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece liselerde yüz yüze sınavlarda yapılacak.''

''Restoran, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında sabah 7 ile akşam 10 arasında faaliyetlerini yüzde 50 sınırlama ile sürdürecektir.''

''Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek. İhtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapılabilecektir. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubu vatandaşlarla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken yüksek ve çok yüksek riskli illerde arttırılacaktır."