1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kısıtlamaları açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kısıtlamaları açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kısıtlamaları açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası "kötü gidişata seyirci kalamazdık" diyerek yeni koronavirüs yasaklarını açıkladı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanmaya gidildiği duyurdu ve hedeflenen oranda iyileşme olmazsa devamında çok daha sert uygulamaların geleceği mesajını verdi.

Erdoğan yeni yasakların yarın (14 Nisan Çarşamba) akşamdan itibaren başlayacağını ve ayrıntıların bu gece İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanacak genelgeyle duyurulacağını belirtti.

İŞTE ERDOĞAN'IN AÇIKLADIĞI ALINAN YENİ KORONAVİRÜS KARARLARI

Hastanelerdeki doluluk oranlarının artmasına paralel olarak iftar ve sahur vakitleri başta olmak üzere hareketliliğin azaltılması, vaka sayısının düşürülmesi amacıyla önümüzdeki bir aylık dönemde “toplu ziyaretler” yasaklanacak.

Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecek.

Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması sürerken hafta içi sokağa çıkma sınırlaması saatleri akşam 19.00 ila sabah 05.00 arasında olacak şekilde düzenlendi.

Lokantalar sadece belirlenen saatlerde paket servis hizmeti verecek.

Spor salonları bayram sonuna kadar kapalı olacak.

Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecek.

Düğün nişan kına vb. tüm toplantılar bayram sonrasına kadar ertelendi.

Oteller, sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek, sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacak.

8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecek.

Kamuda saat 16.00'da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. Kamuda hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.

65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlaması geri getirildi.

Evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek.