1. HABERLER

  2. BÖLGESEL

  3. Giresun'da fındık karşılığında kurulan semt büyülüyor
Giresun'da fındık karşılığında kurulan semt büyülüyor

Giresun'da fındık karşılığında kurulan semt büyülüyor

Giresun’daki fındık tüccarlarının kullandığı karşılıklı alışveriş yöntemi ile inşaa ettikleri Zeytinlik Semti Evleri’ büyülüyor.

A+A-

Giresun’da 19. yüzyılda Rum fındık tüccarlarının kullandığı karşılıklı alışveriş yöntemi ile Fransa’nın Marsilya şehrinden fındık karşılığında alınan malzemeler ile yapılan ‘Zeytinlik Semti Evleri’ şehrin yeni turizm merkezi olma yolunda ilerliyor. 

2017 yılında, "Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi" kapsamında başlayan restore çalışmalarında sona gelinirken, tarihi mahallede 4'ü anıtsal, 81'i konut mimarisi olmak üzere 85 tescilli kültür varlığı bulunuyor. 

Giresun Üniversitesi Görele Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıkları Koruma ve Onarma Bölümü Başkanı Doç. Dr. Gazanfer İltar, yaptığı açıklamada, Zeytinlik Semti'nin Giresun’dan Avrupa’ya fındık gönderen tüccarların kendileri için tasarladıkları bir semt olduğu belirtti. 

Evlerin bir dizin üzerine yapıldığının altını çizen ve bölgedeki evlerin diğer ilçelerdeki evlerle benzerliğinin bulunmadığını söyleyen İltar; “Her sene buraya çok sayıda Yunanistan’dan Rum vatandaşlar geliyor. Atalarının evlerini ziyaret ediyorlar. Buradaki vatandaşlarımızda çok hoşgörülü ve misafirperver olarak gelenleri ağırlıyorlar. Böylelikle buradaki ve Yunanistan’daki muhacirler arasında tatlı bir ilişki kurulmuş durumda” ifadelerini kullandı.