Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu’nun ismi, Avrasya Üniversitesi'nin yeni kütüphanesine verildi.

Avrasya Üniversitesi'nde 19 Mayıs konferansı Avrasya Üniversitesi'nde 19 Mayıs konferansı

Avrasya Üniversitesi Ömer Yıldız Yerleşkesinde hazırladığı yeni kütüphanesine geçtiğimiz günlerde geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda eden Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu’nun ismini verdi.

Ömer Yıldız Yerleşkesinde düzenlenen anma törenine  merhum Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu’nun eşi Şükran Bocutoğlu, oğlu Tuğrul Bocutoğlu, gelini ve torunları, Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Mütevelli Heyet Üyeleri, Rektör Vekili Prof. Dr. Gülay Yeginoğlu, Genel Sekreter Gülay Yeniçeri’nin yanı sıra yakın arkadaşları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Programda Bocutoğlu’nun özgeçmişi okundu, anı videosu ve yakın arkadaşlarının konuşmalarının olduğu video izlendi. 

YILDIZ; İKTİSADIN BABASI, BOCUTOĞLU HOCAMIZIN İSMİ İLELEBET YAŞAYACAK

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız  konuşmasında şu cümlelere yer verdi. “Gözü tok bir insandı, saygılı bir insandı, dolu biriydi. Her sabah en az yarım saat konuşmamız olurdu. Benim için çok büyük bir kayıp oldu. Hocamız bizim en iyi yoldaşımız, rehberimizdi. Onun için ne yapsak azdır. Kendisi bir kütüphane, bir bilgi hazinesiydi. Onun ismini yeni hazırladığımız kütüphanemizde yaşamasını istedik. Burada salonumuzu dolduran akademisyen arkadaşlarımıza da sesleniyorum. Merhum hocamızdan daha önemli bir örnek akademisyen yoktur. Onun izinden gidiniz, onun gibi çalışın. Ülkeniz için, insanlık için, bilimin gelişmesi için çaba sarf edin.     Değerli hocamızla altı yıl çalışmak bizim için en büyük gururdur.  Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Ailesine sabırlar diliyorum”YEGİNOĞLU; HOCAMIZI ASLA UNUTMAYACAĞIZ

Avrasya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Gülay Yeginoğlu konuşmasında “Merhum hocamızı yıllar önce tanıdım. Farklı Bölümlerde olsak da senatolarda, toplantılarda, kongrelerde beraber olduk. Üç yıl önce Avrasya Üniversitesi çatısı altında aynı ailenin bireyleriymişiz gibi bir araya geldik. Ocak ayında rektör vekili olarak atandığımda kendisinin varlığı bana büyük bir güç vermişti. Onun rektörlükteki mevcudiyeti  o işi yürüteceğimin garantörüydü. Hep aynı şeyi söyledim. İyi ki yolumuz kesişmiş hocam, iyi ki birlikte olmuştuk. Kendisini asla unutmayacağız. İzlediğiniz videoda gördüğünüz en son konuşmasını ben burada olsaydım ben yapacaktım. Ankara’da görevli olduğum için rektör vekili olarak konuşmayı kendileri yaptı. O fırsatı ona tanımaya sebep olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Acısı çok taze ve çok büyük. İyi bir akademisyen, hoca, eş, baba olmuş. Bizler için de destekleyici ve yol gösterici olmuş. Kendisini unutmayacağız. Eğitime vermiş olduğu sevgisi, hocalık aşkı olsa gerek Allah da onu makamında aldı. Mekanı cennet olsun” cümlelerine yer verdi.

BOCUTOĞLU; BABAMI MUTLU ETTİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM

Merhum Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu’nun oğlu Tuğrul Bocutoğlu “Cenazeye gelen bir aile dostumuz bize babamla ölmeden kısa bir süre önce yaptığı görüşmeyi anlattı, sizlerle paylaşmak istedim. Kendisi Volkan Kakaç aynı zamanda babamın öğrencisidir.  Ona şöyle bir şiir okumuş “ İnsanlar gider, şarkıları kalır. Şarkılar var uzun yüzyılları dolanır. Şarkılar var kısa, söylendiği yerde kalır. Biz senin şarkını yüzyıllarca söyleyeceğiz. Babamda ona cevap vermiş.  Allah razı olsun Volkan’cığım, bir de benim sana şiirim var demiş. “Ölüyorum Allah’ım bu da oldu işte. Her ölüm erken ölümdür biliyorum. Ayrıca aldığım şu hayat fena değildir, üstü kalsın. Daha söyleyecek bir söz bulamıyorum. Şunu da eklemek istiyorum. Son on iki yıldır yurt dışında yaşadığım için çok fazla fiziki olarak görüşemiyorduk ama her gün telefonla görüşüyorduk. Burada geçirdiği son altı yıldır çok mutlu, çok huzurluydu, çok keyifliydi. Her görüşmemizde bunu dile getirirdi. Hepimize bu durum pozitif bir şekilde yansıyordu. Bu sebeple başta Ömer amca olmak üzere tüm Avrasya Üniversitesi ailesine teşekkür ediyorum. Nur içinde yatsın”Programın sonunda merhum Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu’nun en son eseri olan ve Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Ömer Yıldız’ın hikayesini kaleme aldığı “Girişimcilik Ekonomisi Bağlamında Örnek Bir Şahsiyet Ömer Yıldız” adlı kitabını Yıldız imzalayarak aile fertlerine hediye etti.

Ömer Yıldız Yerleşkesinde yeni hazırlanan eğitim binasında yer alan kütüphanenin kurdelesi Bocutoğlu ailesi ve programa katılanlar tarafında kesilerek öğrencilerin hizmetine açıldı.