1. HABERLER

  2. BÖLGESEL

  3. Yaş çay fiyatı belirlendi!
Yaş çay fiyatı belirlendi!

Yaş çay fiyatı belirlendi!

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada yaş çay fiyatının 3,03 TL olarak belirlendiğini söyledi.

A+A-

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ÇAYKUR Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında yaş çay fiyatını açıkladı.

Bakan Pakdemirli, bakanlığın Rize ve çevresinde yaptığı yatırımları sıraladıktan sonra açıklamasına geçti. "ÇAYKUR’un finansal performansı bölge ekonomisi için de son derece önemli" diyen Pakdemirli; "ÇAYKUR, 2018 yılında 732 bin ton yaş çay alımı yaptı, müstahsile de 1 milyar 768 milyon lira da peşin ödemede bulundu. 2018 yılında da üretim olarak 134 bin ton kuru çay üretti. 105 bin ton satış yaparak 2018 yılını kapatmış oldu” ifadelerini kullandı. " ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, yaş çay taban fiyatını açıklayarak “Cumhurbaşkanımız bizim düşündüğümüzün de biraz daha ötesinde bir çay fiyatı açıklamamızı istedi. Yaş çay taban fiyatını inşallah bu sene 2,90 TL olarak belirledik. 13 kuruş destekleme ile 3 TL 03 Kuruş olarak belirledik” dedi. 

Rize Ziraat Odası 2019 yılı yaş çay taban fiyatının destekleme ile birlikte 3 lira 10 kuruş olması gerektiğini açıklamıştı.