Trabzon’da çocuklarını devlet okullarına kaydettirebilmek için adres değişikliği yapan velilere ‘Gerçeğe aykırı adres beyanında bulunmak suçundan 5.958'şar lira idari para cezası verildi.

Özellikle bu yıl Özel okul fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar ile birlikte vatandaşlar çocuklarını devlet okullarına kaydettirmek istedi. Bir de buna açık lise kayıtlarının okullar açıldıktan sonra durdurulduğu açıklanınca, devlet okullarına rağbet bir o kadar artı. Bunun üzerine adrese dayalı kayıt sistemi gereğince veliler çocuklarını müsait okullara yerleştirmek için Nüfus Müdürlüklerine giderek adreslerini akrabalarının yanına aldılar.

Yıllardır yapılan bu uygulamanın suç unsuru olduğundan haberdar olmayan birçok veli mağdur olurken, Veliler yerel seçim öncesi bu cezalara tepki gösterdiler.

Bir önceki Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu tarafından verilen talimat üzerine Kaymakamlıklar tarafından başlatıldığı belirtilen bu uygulamada okul kayıt döneminde nüfus müdürlüklerinde işlem yapan yüzlerce vatandaşa 5.958 TL para cezası kesildi.

Veliler, bu yöndeki mağduriyetlerinin Vali Aziz Yıldırım'ın talimatı ile giderileceğini ümit ediyorlar.

Editör: Gülşah Yıldırım