Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı, AFAD ve Meteoroloji, Trabzon’da yarın (10.07.2023 Pazartesi) gece saatlerine kadar sürecek olan şiddetli yağışlar için uyarı yaptı.

Trabzon Valiliği yaptığı uyarıda “Meteorolojik verilere göre Trabzon'da şiddetli yağışlar 10 Temmuz 2023 Pazartesi(yarın) gece saatlerine kadar sürecek olup özellikle aynı gün öğleden sonra yağışların şiddetini çok artırması beklenmektedir. Vatandaşlarımızın zorunlu bir durum olmadıkça trafiğe çıkmaması özellikle kırsal mahalle ve yaylalara olan seyahatlerin ertelenmesi sel, su baskını ve taşkın tehlikelerine karşı dere yataklarından uzak durulması can ve mal güvenliği açısından önem arz etmektedir. Lütfen uyarılar kapsamında dikkatli ve duyarlı olmaya devam edelim. İlimizde tüm kurum ve kuruluşlarımızla birlikte teyakkuz halindeyiz ve gerekli tedbirleri almış durumdayız.” İfadelerine yer verildi.

AFAD’DAN UYARI

AFAD’dan yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi;

“Meteoroloji’den alınan verilere göre Yarın (Pazartesi) Trabzon genelinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklenmektedir. Sel, su baskını, heyelan, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmasını önemle hatırlatıyoruz.

“Olası bir sel durumunda sakin kalarak, doğru ve bilinçli hareket ederek sel nedeniyle meydana gelebilecek can ve mal kayıplarından korunabiliriz. Lütfen afet durumunda, özel ilgiye ihtiyacı olan komşularınıza, yaşlılara, bebeklere, çocuklara ve engellilere yardımcı olun!

Olası bir sel durumunda; sel yatağı ve çukur bölgeleri hemen terk edin. -sel suyu ve akıntı içinde yürümekten kaçının. Su içinde karşıdan karşıya geçmeye çalışmayın. Aracınızla sel sularının içinden geçmeyin. Sel sularının temas ettiği yiyecekleri yemeyin. Yıkılma riskine karşı, istinat duvarlarından uzak durun. Elektrik tellerinin temas ettiği su birikintilerinden uzak durun. Gaz sızıntısı riskine karşı, elektrikli cihaz ve lamba kullanmayın. Yetkililer tarafından izin verilmediği sürece evlerinize girmeyin. Afet risklerine karşı, hep birlikte!”

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN UYARI

Trabzon Büyükşehir Belediyesi yaptığı uyarıda şu ifadelere yer verildi;

“Şehrimizde beklenen kuvvetli yağışlar sebebiyle sel, su baskını ve yıldırım gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı ekiplerimiz sahadadır. ALO 153’ü arayarak ekiplerimizle iletişime geçebilirsiniz.”

Editör: Gülşah Yıldırım