Taliban, haşhaş tarlalarını yok etmeye başladı.

Taliban yönetimi, Afganistan'da uyuşturucu maddelerinin ekim ve üretiminin yasaklanmasının ardından haşhaş tarlalarını yok etmeye başladı.

2021'de ülke yönetimini ele geçiren Taliban, nisanda aldığı kararla Afganistan genelinde her türlü keyif verici maddenin kullanımı, ticareti ve üretimini yasaklandığını bildirmişti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Taliban'ın narkotikten sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Molla Abdulhak Ahund, söz konusu yasağı ihlal edenlerin 'tutuklanacağı ve ilgili mahkemelerde şeriat kanunlarına göre yargılanacağını' dile getirdi.

Bu arada İçişleri Bakanlığına bağlı ekiplerin, ağırlıklı olarak ülkenin güneyinde ekili olan tarlalarda yok etme faaliyetlerine başladığı dile getirildi.

Afganistan dünyada en fazla afyon üreten ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor.

Haşhaştan elde edilen afyon, Avrupa ve ABD de dahil olmak üzere Avusturalya'ya kadar geniş bir coğrafyada satışa sunuluyor.

Bu durum, uluslararası toplumda ciddi tepkilere neden oluyor.

Ekonomik krizin pençesindeki ülkede çiftçilerin en ciddi sorunu ise eş değer gelir getirecek alternatif ürün bulamamaları.

Zira yasağın, bu mahsulden elde edilen gelire bel bağlayan milyonlarca yoksul çiftçiye ve gündelik işçiye ağır bir darbe vuracağı kaydediliyor.

Taliban'ın yasağı, uluslararası fonların kesildiği ve ülke ekonomisinin çöktüğü bir dönemde geldi.

Halkın büyük bir kısmı temel gıda maddelerini alabilmek için mücadele ediyor ve ülke son yılların en kötü kuraklığını yaşıyor.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisinin (UNODC) son raporuna göre, 2021 yılında Afganistan'daki afyon üretiminin toplam değeri 1,8 ile 2,7 milyar dolar arasındaydı.

Kaynak: Euronews