Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, öğretmenliğin en saygın mesleklerden biri olduğunu belirtti. 

“EN SAYGIN MESLEK DALLARINDAN BİRİ”

Öğretmenliğin insanların yaşamına dokunan en önemli meslek dallarından bir tanesi olduğunu belirten Başkan Genç, “Öğretmenler, insanlık tarihi boyunca farklı ad ve unvanlar altında olsa da insanların yetişmesinde ve eğitilmesinde her zaman en büyük pay sahibi olmuştur. Ailelerimiz, anne ve babımız, diğer meslek erbapları da dahil olmak üzere hiçbir kimse, öğretmenlerimiz kadar bizlerin yaşamına dokunup, yön vermemiştir. Öğretmenler dünyanın her coğrafyasında her şart ve koşulda görev ve sorumluluklarını layıkıyla yerine getirmek için çok büyük zorlukları aşarak mesleklerini icra ederler. Öğretmenlerimiz, daha anaokulundan itibaren hayatlarımıza temas ederek, dokunarak; yetişkin bireyler olmamız için olağanüstü bir çaba sarf ederler. İnsan olmanın bütün gereklerini bize öğretirler. Bundan dolayıdır ki, öğretmenlik mesleği tarihin bütün dönemlerinde ve bugün dahi her zaman en itibarlı, en saygın ve değerli meslek dallarından biri olmuştur. Toplumların öğretmenlere atfettiği bu değer onların aynı zamanda ifa ettikleri görev ve sorumluluklar hakkında bize yeterli bilgi verir niteliktedir. Sadece uzmanlık alanlarıyla değil, hayatın bütün konularıyla ilgili bizlere rehberlik eden, yeri geldiğinde en zor zamanlarımızda bir sırdaş, ağabey ya da anne ve baba rollerine bürünerek bizlerden desteklerini, yardımlarını, sefkat merhamet ve sevgilerini hiçbir zaman esirgemeyen öğretmenlerimize karşı, yalnız 24 Kasım’da değil, her zaman sorumluluk, saygı ve sevgi bilinciyle hareket etmeliyiz.” cümlelerine yer verdi.

“BİRÇOK DEĞERİ ÖĞRETİYORLAR”

Öğretmenlerin insanlara hayatın her alanında ihtiyaç duyacakları bilgi, beceri, ilim ve bilimin yanı sıra ahlakı ve erdemi öğrettiğini kaydeden Genç, “Öğretmenler, dünyanın her ülkesinde ve bölgesinde görev ve meslek aşkıyla fedakârca çalışarak bizlere ahlakı, vicdanı, erdemi, sevgiyi, doğaya ve çevreye saygıyı ve adını burada sayamayacağımız kadar pek çok değeri öğretirler. Ve bunların yanı sıra hayatımız boyunca ihtiyaç duyacağımız bilgi, beceri, ilim ve fenni bize öğreterek yetişkin bireyler olarak hayata atılmamızda öncü oluyorlar. İnsanların yaşamına daha çocukluktan itibaren dokunup gençlik ve yetişkinlik hatta olgunluk döneminde bile yaşamın her alanıyla ilgili rehberlik ve tecrübelerini eksik etmeyen öğretmenlerimizin haklarını hiçbir suretle ödeyemeyiz. Bu vesilelerle bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyorum, görevlerinde başarılar ve kolaylıklar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.