CHP Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hasan Süha Saral programına, eski Trabzon Belediye Başkanı kıymetli Sefer Özgür ile Trabzonspor’un efsane ismi Özkan Sümer’in kabrini ziyaret ederek başladı. Maçka’da esnaf ve vatandaş ziyaretlerini yapıp, Sevinç Mahallesi’ne giden Saral’a, CHP Trabzon İl Başkanı Mustafa Bak, Maçka Belediye Başkan Adayı Musa Turan, il ve ilçe yönetimi de eşlik etti. Gördüğü yoğun ilgiden güç alan Saral, öğrencilerin yaşadığı problemleri, emeklilerin ve asgari ücretle geçinmeye çalışan insanların dertlerini, hayvancılık yapan kişi sayısının azalmasıyla yaşanan problemleri dinledi ve getireceği çözüm önerilerini anlattı. Vatandaşı dinlemenin önemine değinen Saral, “Vatandaşımızı dinlemek gerekiyor. Önce muhtaç edip, sonra da mecbur bırakarak, onuruyla da oynayarak, insanların zor durumda bırakılmasına izin vermemek gerekiyor. İnsana yakışır şekilde davranıp, insanları yardıma muhtaç duymayacak hale getirmemiz gerekiyor.”

460baac4-f514-4ffa-ae49-ae187f75cd71

ALGI YARATILIYOR

“Kırsal kesimdeki eski köy okullarını ‘Köy Enstitüleri’ benzeri eğitim merkezi haline dönüştürüp, buradaki vatandaşlarımıza hayvancılıkla ve tarımla alakalı ihtiyacı olan eğitimleri verirsek, onlar da oldukları yerde kalır, üretir ve kazanır. Mesleki eğitimlerde ve girişimcilik eğitimlerinde gençlerimize, kadınlarımıza ve erkeklerimize destek verirsek istihdam da sağlarız. Vatandaşın elinden tutmuş oluruz. Üstelik muhtaç olmaktan kurtarırız onları. Bunu söylerken, ihtiyaçlı olan vatandaşlarımızın herhangi bir desteğini kesecek değiliz. Böyle bir algı yaratılıyor. İktidarda değişiklik olursa, insanların yararlanmakta olduğu her şeyi ellerinden alınacakmış gibi bir algı yaratılıyor. Böyle bir şey söz konusu bile olamaz. Bu destekler, devletin kaynaklarıyla verilen şeyler. İhtiyacı olana, farklılaştırıp, nitelik ve nicelik olarak arttırıp vermeye devam etmemiz gerekiyor. Amaç, o muhtaçlıktan kurtarmak. Amaç, istihdamı sağlayarak, yaştan bağımsız, cinsiyetten bağımsız olarak insanlara iş olanakları sunmak. Amaç, ürünün para eder hale gelmesini sağlamak. Amaç, verdiğimiz tohum, gübre, fide ve eğitim desteğiyle sahada neye ihtiyaç varsa onu yapmak.” diye konuştu.

Trabzon seçim sonuçları-2024 Trabzon seçim sonuçları-2024

6ed67cee-7100-4b3d-9717-3d5e6b70dab6

FINDIK EMANET

Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hasan Süha Saral konuşmasına “Fındığın randımanına göre, üretim miktarına göre bir destek var mı? Biz belediye olarak normal desteklerin yanı sıra kaliteli üretimi arttırabilmek için ilave desteklerle insanları teşvik edeceğiz. Vatandaş, çocuğunu evlendirecek ya da bir ihtiyacı var diye fındığı daha harmandayken yok pahasına gidiyor. Yazık, günah. ‘Fındık Emanet’ projemizle, açıklanan fiyatı üzerinde bir fiyatla emanete alsak, 3 ay içerisinde üretici geri almak isterse, ürününü sattığı fiyata geri alabilse. Belediyenin iştiraki kuracak olduğumuz entegre tesislerde mamule dönüştürülerek katma değerli bir ürüne dönüştürsek fındığı da çayı da.” diyerek devam etti. Saral, ilçe gazetesi olan Maçka Haber’e ziyarette bulunup, yetkilileriyle fikir alışverişi yaptı.

69265541-2c9d-43ec-a22c-886f2c574cc0