Tansel Kolcu yazdı.

Emperyalizmin, bugün de örneklerini çokça gördüğümüz gibi, çıkarları uğruna işgal ettikleri Türk Vatanında, imkansız denilen bir noktadan verdiği bağımsızlık mücadelesi ile  yoktan var ettiği ve yaptığı devrimler ile ülkesini, hedef yaptığı muasır medeniyetler seviyesine ulaştırma yolunda, vatandaşlarına aşıladığı Türklük şuuru ile koşar adımlarla hedefe yürüten bir liderin kurduğu Cumhuriyetin 100. yıldönümü bugün. Büyük bir coşku ve gururla 100. yılını kutladığımız Cumhuriyetimizi bizlere armağan eden, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını, saygı, özlem ve minnetle anıyoruz.

Böylesine anlamlı bir günde, deplasmanda Karagümrük ile karşılaşan Trabzonspor, “Yeni gelmeyen, geri dönen” hocasının yönetimindeki ikinci maçından golsüz beraberlik ile ayrılarak, evine 2 puan kaybıyla dönmüş oldu. Oyunun ilk yarısında, istatistiklere göre topa daha çok hakim görünen Trabzonspor olsa da, rakip ceza alanından uzakta seyreden bu üstünlük, skoru tabii ki değiştiremeyeceği için ilk yarı golsüz sona erdi. İkinci yarı, Abdullah Hoca belki oyuna müdahale eder diye bekledik ama sanırım o, oynanan oyundan memnundu ki, aynı oyun şablonu maç sonuna kadar devam etti ve maç da başladığı gibi golsüz sona erdi. Kaybedilen 2 puanın yanında, kazanılan 1 puan için de, Abdullah Hoca’nın Uğurcan’a, yaptığı net gollük pozisyonlardaki kurtarışları için ayrıca teşekkür etmesi gerek  diye düşünüyorum.

Sayın Hocam; “Geri gelmedim yeni geldim” dediniz ve bu gerçeği maalesef bugün bir kez daha gördük. Trabzonspor’dan istifa ettiğiniz süreçteki oynanan oyun ve sizin çaresizliğinizi itirafınız, sizin geri dönüşünüze olan muhalefetimizin gerekçesiydi. 7 aylık dinlenme sürecinde hiç mi özeleştiri yapmadınız? Hiç mi oyun sisteminizi geliştirme konusunda araştırmalarda bulunmadınız? Keşke yeni gelseydiniz. Belki oyun sisteminiz de yenilenirdi. Geri geldiniz ama maalesef sizi çaresizliğe mahkum eden oyun sisteminiz de geri geldi. Maçın 57. dakikasını lütfen izleyin. Bu dakikada kameralar, iki takımın taraftarlarını gösteriyor. Karagümrük taraftarı, coşku içerisinde tezahüratlar yapıyor. Çünkü rakip Trabzonspor ve 1 puan iyi sonuç. Fakat Trabzonspor tribünleri mutsuz yüz ifadeleri ile maçı seyretmekle yetiniyor. Çünkü rakip Karagümrük, takımları öne geçememiş, dahası maçın gidişatından ve oynanan oyundan memnun değil, aksine tedirginler. Sayın Hocam; Buradan bir kez daha uyarayım; İyi oynayıp yenilebilirsiniz, sonuç önemli değil. Trabzonspor taraftarı, oynanan oyuna ve mücadeleye bakar fakat Trabzonspor taraftarını bu oyuna asla mahkum edemezsiniz. Onuachu gibi bir silahınız var ama onu kullanamıyorsunuz. Çünkü kenar ortaları yasak sizin oyun sisteminizde. Futbolcular hücuma çıkarken, birden geri dönüp, geri ve yan pas yapmak zorundalar. İstatistik konusunda yine birinciliği kimse sizin elinizden alamaz bu sezon. Buna eminim ama sizi bir kez daha uyarayım. Trabzonspor taraftarı, bu oyun sistemine fazla sabretmez haberiniz olsun. Zira bu sezon, şampiyon olduğumuz sezon gibi değil. O sezon çok kötü durumda olan Galatasaray ve Fenerbahçe’nin bu sezon oynadıkları futbol, taraftarlara oynanan futbolu karşılaştırma fırsatı sunacaktır. Yalnız size bir hatırlatmada daha bulunayım. Bu sefer yalnız gitmezsiniz. Size güvenip, yeniden takımı size emanet eden Sayın Ertuğrul Doğan’ı da zor durumda bırakırsınız. Çünkü, Trabzonspor camiası, üst üste bu kadar yanlış hoca tercihini kaldıramaz.

Maçın hakemine gelirsek; Maçın son bölümlerinde, Onuachu’nun, bana göre nizami golünü iptal ederek, bugünkü iyi yönetimine gölge düşürdü. Sanırım maçın hakemi de, “Bu oyuna 1 puan fazla bile”  diye düşünmüş olmalı…