1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Prof. Dr. Carlos del Rio'dan aşı açıklaması: Aklım almıyor!

Prof. Dr. Carlos del Rio'dan aşı açıklaması: Aklım almıyor!

Prof. Dr. Carlos del Rio koronavirüs aşısıyla ilgili açıklama yaptı.

A+A-

ABD’li Moderna Şirketi, koronavirüsü aşısı için yapılan ilk aşama insanlı deneylerinin olumlu sonuçlar verdiğini açıklamıştı. Bu çalışmalarda yer alan Prof. Dr. Carlos del Rio ise endişeli. Profesör, “Bir virüsün tespit edilmesinden 1 sene sonra aşısının dağıtıma hazır olmasını aklım almıyor. İyimserim ama temkinliyim. Bu işi doğru şekilde yaptığımızdan emin olmak istiyorum.” diyor.

Korona virüsü için başlatılan aşı çalışmalarında ABD'li Moderna Şirketi, insanlı deneylere başlayarak heyecan yarattı.

CNBC'de yer alan habere göre Prof. Dr. del Rio, aşının dağıtıma çıkarılmasının ise bu sene gerçekleşeceğini sanmıyor. Profesör doktor, yaptığı açıklamada, “İhtiyatlı bir şekilde iyimserim. Ancak bir virüsün tespit edildikten 1 sene sonra aşısının dağıtıma hazır olması… Aklım bunu almıyor! Bu nedenle temkinliyim. Bu işi doğru şekilde yaptığımızdan emin olmak istiyorum” diyerek endişesini dile getirdi.

10 YILLIK ÇALIŞMA 1 YILA SIĞACAK

Bilim insanları, 65 gün içerisinde virüsü tanımlayıp, izole etmeyi başardı. İnsanlı denemeler başladı. Prof. Dr. del Rio, daha önce böyle bir şeyin hiç olmadığını söyledi. Halkın kullanımına yönelik bir aşı geliştirmek normalde 10 yıllık bir araştırma gerekiyor.

Ancak uzmanlar, kısa sürede dünya çapında 5 milyondan fazla kişiye bulaşan ve 336 binden fazla insanın ölümüne neden olan corona virüsüne karşı hızlı bir şekilde yanıt vermek için çalışıyor.