Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem herkesi etkiledi ve vatandaşlar, birçok bölgeden göç etmeye başladı.

Ayrıca bu deprem sonrası uzmanlar televizyon programlarına daha sık çıkarak, halkı uyarmaya çalışıyor.

Ancak depremden korunmanın en iyi yolu, yapıları depreme uygun hale getirmek...

Depremden korunmak için korunaklı ve depreme dayanıklı binalarda oturmak gerekiyor.

Binasının depreme dayanıklı olup olmadığını bilmeyenler ise belediyelere başvuru yapmaya başladı.

Bir yandan da depreme dair konuşan uzmanların işaret ettiği bölgeler gündem oldu.

Önemli isimlerden birisi olan Naci Görür, vatandaşları bir kez daha uyarı ve o iki bölgeye dikkati çekti.

Naci Görür'den flaş uyarı

Prof. Dr. Naci Görür, İlker Karagöz'ün sunduğu Çalar Saat programına konuk oldu. Görür, olası İstanbul depremiyle ilgili, "Burada deprem olacak, iki kere iki dört mü? Sebebi burada 99'da deprem var. Şarköy'de 1912'de var.

İkisinin arasındaki şu bölümde 1766'tan beri deprem yok. Burada sismik bir boşluk. Bu boşluk dolacak, büyük bir Marmara depremini oluşturacak." dedi.

Görür ayrıca, ''Çorum tam Kuzey Anadolu fay hattının üzerinde. Bu kuşağın tamamı, Türkiye’nin tamamı, hatta dünyanın en aktif büyük depremler oluşturabilen kuşağı içerisinde. Bu kuşak aşağı yukarı Bingöl-Karlıova’dan çok büyük ölçüde Marmara Denizi’ne kadar enerjisini tüketti. Büyük deprem üretme enerjisini boşalttı.

Şimdi Marmara’yı bekliyoruz. Bir de Erzincan ile Karlıova arasındaki bu kesimi bekliyoruz. Burada Pülümür’ün olduğu yer aşağı yukarı 7.4 büyüklüğünde belki deprem olabilir. Yedisu fayı üzerinde. Bunu zaten hep söylüyoruz.

Tunceli-Pülümür 7.4 büyüklüğünde deprem olabilir. Burada en son deprem 1794’te. Dolayısıyla epey zaman geçti. Erzincan depremi buraya muhtemelen enerji de transfer etmiş olabilir. Bu Doğu Anadolu fayındaki hareketler de belli ölçüde burayı biraz etkilemiş olabilir. Endişe ettiğimiz yerlerden biri bu." dedi.