1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Koronavirüsü yenen her 4 kişiden 3'ü ileride sağlık sorunu yaşıyor!
Koronavirüsü yenen her 4 kişiden 3'ü ileride sağlık sorunu yaşıyor!

Koronavirüsü yenen her 4 kişiden 3'ü ileride sağlık sorunu yaşıyor!

Koronavirüsle ilgili yapılan bir araştırma virüsü atlatan her 4 kişiden 3'ünün 6 ay kadar bir zaman sonra sağlık sorunu yaşadığını ortaya koydu.

A+A-

Koronavirüs kabusu tüm dünyayı etkisi altında tutmaya devam ederken, yapılan yeni araştırmalar da virüsün farklı boyutlarını gözler önüne seriyor.

Koronavirüsün ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentinde 4 hastadan 3'ünün, virüse yakalandıktan 6 ay sonra en az bir sağlık sorunu yaşadığı tespit edildi. Medical Express'in haberine göre, Çinli bilim insanları, ocak ve mayıs aylarında Vuhan'da koronavirüs (Covid-19) tespit edilen 1700 hastayı 6 ay boyunca takip ederek bir araştırma yürüttü.

Çalışmanın bulguları, 8 Ocak'ta The Lancet dergisinde yayımlandı. Araştırmacılar, Covid-19'u yenen hastaların yüzde 76'sında, 6 ay sonra en az bir sağlık sorunu görüldüğünü ortaya koydu.

Çalışmada 6 ay sonra bu kişilerin yüzde 63'ünde yorgunluk ya da kaslarda güçsüzlük, yüzde 26'sında uyumakta zorluk ve yüzde 23'ünde depresyon gözlendiği belirtildi. Uzmanlar, Covid-19'u ağır atlatanların akciğer fonksiyonlarında bozulma ve böbrek işlevlerinde yüzde 13 azalma görüldüğüne de dikkati çekti.

Pekin'de Çin-Japonya Dostluk Hastanesi ve Capital Tıp Üniversitesi Ulusal Solunum Tıbbı Merkezi'nden araştırmacı Dr. Bin Cao, "Covid-19 çok yeni bir hastalık olduğundan uzun vadeli etkilerini daha yeni anlamaya başlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Cao, ciddi biçimde enfekte olan hastaların taburcu edildikten sonra bakıma muhtaç olduğunu da vurguladı.