1. HABERLER

  2. BÖLGESEL

  3. İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli’den nokta atışlar!
İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli’den nokta atışlar!

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli’den nokta atışlar!

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli, 61Trabzonhaber.com imtiyaz sahibi Halil Şanlı’nın sorularını cevapladı.

A+A-

Kuvvetli; Trabzon yerel seçim sonuçlarından,  Türkiye yerel seçim sonuçlarına;  Millet İttifakı’ndan Cumhur İttifakı’na kadar her konuda önemli mesajlar verdi.

“Cumhur İttifakı Şark kurnazlığı yaptı!”

“HDP ile iş birliği olsaydı orada kazanan biz olurduk!”

İyi Parti Trabzon Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli,  yerel seçimlerde  yerel  sorunların konuşulmadığını ifade ederek; “ Ak Parti ve Cumhur İttifakı,  şark kurnazlığı  yaparak, olayı yerel seçim havasına sokmadı. Beka meselesi ortaya atarak,  seçime başka bir hava kattılar. Bu algıda da  başarılı oldular. Özellikle havuz medyasının  algı operasyonları ile ülkede  sanki   yerel değil,  hayati derecede önemli bir genel seçim havası estirmeyi başardılar. Çünkü yerele  indirgeseydiler, çok daha büyük bir başarısızlık  yaşayacaklarını biliyorlardı. 24 Haziran  seçimlerinde genel başkanımıza  Fetö yaftası  yapıştırdılar. 31 Mart yerel seçimlerinde de HDP ile işbirliği yaftası. Fakat bunların ikisi de yalandı. Bakın, sayın  Genel Başkanımız, Ahlat’ta  aday  çıkarmayarak, burada HDP’nin kazanmaması için MHP’ye destek verdi. Aynı şekilde Iğdır’da da  bunu yaptı. Buna karşın HDP’de  bizim aday çıkardığımız  her yerde,  kendi adayını karşımıza çıkardı. Şöyle  bir misal vereyim. Balıkesir belediye başkanlık seçimini biz İYİ Parti  olarak 9 bin oyla kaybettik. Orada HDP adayı, tam 14 bin oy aldı. Yani bir iş birliği olsaydı, Balıkesir ve daha bir çok ilde kazanan  biz olurduk” dedi.

4.jpg“Atakan Aksoy doğru bir adaydı. Biz onu yeterince tanıtamadık!”

Başkan Azmi Kuvvetli,  Trabzon yerel seçim  sonuçları ile ilgili olarak da; “Atakan Aksoy hocamız iyi bir adaydı. Onun planı, üreten ve kazanan bir belediyecilik üzerineydi. Çok dolu ve çok doğru bir adaydı. Fakat onu çok tanıtamadık. Yeterince anlatamadık. Dikkat edin aldığımız oyların çoğunu Ortahisar bölgesinden yani merkezden aldık. Ama ekonomik imkansızlıklar  nedeniyle ilçelere ve köylere  çok gidemedik. Yeterli bir tanıtım yapamadık.  Belki  içi daha boş, ama tanınmışlığı  çok daha fazla bir adayla yola çıksaydık, biraz daha fazla oy alabilirdik. Fakat biz, dolu ve yararlı olabilecek bir aday tercih ettik. Trabzon Büyükşehir seçimlerinde hedefimiz 190-200 bin oya erişmekti. Fakat 140 bin oy aldık. Buna rağmen yüzde 11.5 oy oranı ile partimizin Türkiye ortalamasının epey üzerine çıkarak başarılı olduğumuzu  düşünüyorum. Fakat şu gerçeği de kabul edelim ki, Trabzon’da bir Recep Tayyip Erdoğan  farkı var. Cumhurbaşkanının  bu ilde büyük kredisi  var.  

“Çarşıbaşı’nda son gece ne oldu bilmiyorum. Ama oradaki sonuç beni hayal kırıklığına uğrattı!”

“Trabzon’da en büyük hayal kırıklığını Çarşıbaşı ilçesinde yaşadım. Tüm anketlerde yüzde 55-60 arası bir oy oranı çıkıyordu. Son gece orada ne oldu, ne yaşandı bilmiyorum. Ama seçim son gece  gitti. Çarşıbaşı ilçesinde  en büyük hayal kırıklığını  yaşadım. Benim kafamda  5-6 ilçenin Millet İttifakı’na geçeceği  görüşü vardı. Mesela CHP adayının Düzköy’de kaybetmesi  de bir hayal kırıklığı oldu. Akçaabat, Tonya, Maçka  ilçelerinde de kısmi olarak  üzüntüm oldu. Buralarda daha iyi organize olup, daha çok çalışarak aslında  seçimler alınabilirdi. Yine de  şöyle bakıyorum. 18 aylık bir siyasi partinin il teşkilatı olarak yüzde 11.5,  çok önemli ve başarılı sayılabilir. Ama elbette daha iyisi olabilirdi. Diyorum ya bunların çoğu ekonomik imkansızlıklar sebebi ile  yeterli tanıtımı yapamayışımız  ve Cumhurbaşkanının Trabzon’da var olan kredisinden  kaynaklı.

“Biz olmasaydık CHP hiçbir başkanlık kazanamazdı! Bu ittifak Türkiye’nin menfaatine!”

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli,   partisinin ülke genelinde aldığı oy oranını da değerlendirerek;  “Bizim partimizin oy oranını yüzde 7.59  olarak gösterdiler. Ben yılların inşaat mühendisiyim. İyi matematiğim vardır. Biz  seçime çok yerde ittifak olarak girdik. Yüzde 7.59’u kim nasıl hesapladı? Buna anlam veremiyorum. Oy oranını bilmiyorum ama şu bir gerçek. CHP bir çok yerde  başkanlık kazandı. Eğer Millet İttifakı olarak değil, CHP tek girseydi kazanamazdı. Bizim desteğimiz olmasaydı, CHP aldığı  hiçbir belediye başkanlığını ama hiç birini kazanamıyordu. Bunu 24 Haziran seçimlerinde aldığımız oy oranlarına bakarak görmek  pekala mümkün. Millet İttifakı  önemli bir başarı elde etti. Türkiye, bu ittifak sayesinde normalleşmeye doğru  gidiyor. Şimdi Ak Parti kurmayları  bile bu sonuçlar  sonrası, kendi kendini sorgulamaya başladı. İktidarın artık hesap yapmaya başlaması bu ittifak sayesinde olmuştur. Bu da Türkiye’nin menfaatinedir”  dedi.

6-002.jpg

“Devlet Bey hayal kırıklığı! Koltuğunu korumak için ittifak yaptı!”

MHP Genel Başkanı  Devlet Bahçeli’nin  partisine dönük eleştirilerini değerlendiren il başkanı Azmi Kuvvetli; “Ben  MHP’den gelmeyim. Bir çok arkadaşımızda  öyle. Devlet bey bizi,  MHP iken de büyük hayal kırıklığına uğrattı. Hala daha  hayal kırıklığı yaşatmaya devam ediyor. Cumhur İttifakı sağlıklı değil. Bunu söyleyeyim. Cumhurbaşkanını bilemem çünkü onların kemik ve yüksek bir oyları var. Ama Devlet bey koltukta kalmak, koltuğunu güçlendirmek için böyle bir ittifaka girdi. Sayın Bahçeli, her geçen gün MHP tabanının İYİ Partiye kaydığını görüyor. Bunu gördükçe sürekli hırçınlaşıyor” dedi.

“Büyükşehir ve Ak Partili başkanlardan umudum yok! Bunu Zorluoğlu’ndan anlayabilirsiniz!”

“Ak Parti Trabzon’da  üç ilçede  seçimi  kaybetmiş olsa da başarılı olmuştur. Fakat ne kadar kazanırlarsa kazansınlar, ne kadar  yüksek oy alırlarsa alsınlar. Ben bir vatandaş olarak onlardan umutlu değilim. Farklılık ve hizmet açsısından  umutlu değilim. Çünkü zihniyetleri  aynı. Kim seçilirse seçilsin,  aynı pencereden bakıyorlar. Bunu Zorluoğlu’nun projelerinden  anlayabilirsiniz. Bir tane yeni proje ortaya koyamadı. Eskinin devamı olan, eskiden söylenmiş yapılmamış olan  ya da yarım kalanlar üzerine kurulu vaatlerde bulundu. Büyükşehir belediye başkanının  vaatlerine  bakıp, yeni bir şeyler görmediğinizde  zaten verebilecekleri bir şey olmayacağını  rahatlıkla görürsünüz”

1-001.jpg“YSK hukuk normlarına göre hareket ederse tekrar olmaz! Kılıçdaroğlu’na linç girişimi…”

İstanbul seçimleri ile ilgili olarak da  görüşlerini ortaya koyan  Kuvvetli;  “Gayet normal bir seçim yaşanmıştır. Kazanan Ekrem bey olmuştur. Trabzonlu olması da bizim için ayrı bir gurur vesilesidir. YSK,  hukuk normlarına  göre hareket ederse seçimler tekrarlanmaz. Ama burası Türkiye! Ne karar çıkacak açıkçası bilmiyorum. Tekrar kararı çıkarsa, bu skandal olur ve bu ülkeye kötülük olur. Demokrasiye darbe olur. O nedenle YSK’nın,  hukuk normlarına göre hareket etmesini  diliyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’na bir linç  girişimi oldu. Esefle, şiddetle kınıyorum. Çok vahim bir olay. Bu saldırı ülkemiz için utanç verici. En az bu saldırı kadar, hükümet ve sayın Cumhurbaşkanının  hatta İçişleri bakanının tavır ve yaklaşımlarına  üzüldüm. Onların açıklamaları,  olaylara yaklaşım biçimleri şok etti beni. Bu son derece endişe verici.