1. HABERLER

  2. BÖLGESEL

  3. İskender Paşa’nın torunları dedelerini unutmuyor
İskender Paşa’nın torunları dedelerini unutmuyor

İskender Paşa’nın torunları dedelerini unutmuyor

Trabzon’un en köklü ailelerinden İskender Ailesi’nin soy ağacı 507 yıl önce Trabzon’da yaklaşık 14 yıl valilik yapan İskender Paşa’ya dayanıyor. 

A+A-

Aile fertleri uzun yıllar yaptığı araştırmalar sonucu soylarının İskender Paşa’ya dayandığını belirlerken, her bayram öncesi Atatürk Alanı’nda bulunan dedelerinin yaptırdığı caminin avlusundaki mezarını ziyaret etmeyi ihmal etmiyorlar. 

Aile fertlerini bir arada tutmak, akrabalar arasında birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla 2006 yılında İskenderzadeler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin kurulduğunu belirten Dernek Başkanı Aydoğan İskender, bu amaçla zaman zaman çeşitli etkinlikler düzenlediklerini söyledi. 

aw721086-05.jpg

Eski dernek başkanlarından Ali İskender de İskender Paşa'nın soyundan gelen İskender Ailesi'nin fertlerinin 'İskender' soyadı dışında 46 değişik soyadı taşıdığını kaydederek şunları söyledi; “İskender ve İskenderoğlu soyanının dışında İskenderzadeler'den merhum İskender Paşa dedemizin soyundan olan yapılan araştırmalarda 46 civarında soyadı taşıyan aileler var. Bu ailelerin Türkiye’deki nüfus toplamı yaklaşık 35-40 bin civarında olduğu tahmin ediliyor."