1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hüseyin Örs ve Muhammet Balta’nın fındık atışması!

Hüseyin Örs ve Muhammet Balta’nın fındık atışması!

İYİ Parti Trabzon milletvekili Hüseyin Örs’ün verdiği önerge esnasında yaptığı fındık açıklamasına, Ak Parti Trabzon milletvekili Muhammet Balta cevap verdi.

A+A-

Trabzon’un iki milletvekili  TBMM’nde  gündeme oturdu. İyi Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’ün, Trabzon’un geçim kaynakları ile ilgili olarak verdiği araştırma  önergesi  sırasında İYİ Parti Trabzon Milletvekili  Hüseyin Örs ile Ak Parti Trabzon milletvekili Muhammet Balta arasında fındık tartışması yaşandı.

Örs: “Üretici’nin kafası rahatlatılmalı! Geçen yıl ki gibi olmamalı”!

Önergeyi veren  İYİ Parti   Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs  konuşmasında ekonomik krizin , Trabzon'da halkı yoksulluk, işsizlik ve umutsuzluğa mahkûm ettiğini ileri sürerek;  “Bölgemiz Karadeniz’de ne yazık ki  hayat şartları her gün daha da kötüye gitmektedir.  Pahalılık, geçim sıkıntısı, gelecek kaygısı yöre insanımızı  son derece tedirgin etmektedir. İlimizde  tarım ve  hayvancılık ile balıkçılık âdeta can çekişmektedir. Fındıkta geçen yıl yaşananlar ortadayken,  tedbir almalıyız. Aynı şeylerin bu yıl da  yaşanmaması için hep birlikte bu soruna eğilmeliyiz. Üreticinin endişesi  giderilmeli.  Soru işaretleri kafalardan silinmeli. Süslü cümlelerle, tablolarla  sorun çözülmüyor. Benim  Karadenizli fındık üreticim şunu merak ediyor!  Toprak Mahsulleri Ofisi fındık alacak mıdır? Eğer alacaksa hangi ayda alıma başlanacaktır? Çünkü  geçen yıl Ağustos  fındığının alımı  tarihte ilk kez Kasım ayında yapılmıştır! Yazıktır ve günahtır. Bu üreticiye bunu yaşatmaya hakkımız yok”  dedi.

Muhammet Balta söz aldı: “16 yıldır biz sahip çıkıyoruz”!

Hüseyin Örs’ün önergesi üzerine söz alan Ak Parti Trabzon milletvekili  Muhammet Balta  ise  fındık üreticisi ve çay üreticisine  Ak Parti dönemlerinde sürekli sahip çıkıldığını savunarak; “  Sadece Trabzon’da fındığa, 1 milyar140 milyon liralık bir destek verdik.  Son 16 yılda,  toplam 1 milyar 382 milyon fındık üreticisine alan bazlı destek verdik. Sayın milletvekilimiz,  buraya her çıktığında ‘Biz çiftçinin yanındayız, biz üreticinin yanındayız, biz sanayicinin yanındayız’ diyor! Doğru, buna teşekkür ediyoruz. Fakat  sözle olmuyor bu işler! Lafla peynir gemisi yürümez. Bakınız,  4 organize sanayi bölgesini kurup 58 ülkeye eğer ihracaat yapan sanayici varsa, onun yanında duruyorsan, onun önünde, onun emrinde Ankara’da her sıkıştığı noktada yanında oluyorsan,  o da emrinde olmaktır.” dedi.

Örs tekrardan söz aldı: “Ağustos ayı ürünü için TMO neden Kasım’da devreye girdi”?

Ak Parti milletvekili Muhammet Balta’nın konuşması  sonrası yerinden tekrar söz alan İYİ Parti Milletvekili  Hüseyin Örs: “Şimdi buradan sormak isterim: Bugün burada konuştuğumuz konu fındık konusu!  Seçim dönemlerinde , ‘Fındıkta TMO devreye girecek, sizin fındığınızı alacak, size şu kadar para verecek.’ diyen siz değil miydiniz? Peki,  TMO’yu neden Kasım ayında devreye soktunuz? Buna bir cevap verin. Fakir ve dar gelirli vatandaş süründü. Ağustos ayından Kasım ayına kadar zaten fındığı elinden çoğunlukla çıkardı. Siz ondan sonra TMO’yu devreye soktunuz! Niye sattı biliyor musunuz? Okullar başladığında çocuğuna defter, kalem, önlük alabilmek için! Bu dönem bunların yaşanmaması gerekiyor. Bu konuda üreticinin kafası rahatlatılmalı. Kasım ayında  fındık fiyatının açıklanıp, bu kadar geç olarak devreye TMO’nun sokulduğu, tarihte ilk kez  yaşanmıştır. Trabzon’a yatırım diyorsunuz. Onu da çok kısa olarak sormak isterim. Kaç kişi istihdam edilecek şekilde,   kaç tane yatırım yaptınız? Açıklayın da biz de bilelim”  dedi.