1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gürcistan’a eski kimlik kartıyla gidilemeyecek
Gürcistan’a eski kimlik kartıyla gidilemeyecek

Gürcistan’a eski kimlik kartıyla gidilemeyecek

Türkiye'den Gürcistan'a giden Türk vatandaşlar için eski kimlik kartı uyarısı geldi. 1 Eylül’den itibaren yeni kimliği olmayan Gürcistan’a gidemeyecek.

A+A-

Türkiye’den Gürcistan’a gidecek olan vatandaşlara Emniyet tarafından uyarı yapıldı. Yeni kimlik kartlarına geçiş süreci devam ederken, 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren yeni kimlik kartı olmayanların Gürcistan’a geçemeyecekleri öğrenildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti ile Gürcistan arasında yapılan anlaşma ve protokol ile alakalı genelge kapsamında iki ülke vatandaşlarının bu ülkelere yapacakları seyahatlerde kimlik kartlarıyla giriş ve çıkış yapabilmelerine ilişkin hususların belirlendiği aktarıldı.

Karşılıklı seyahatlerde kullanılacak kimlik kartlarının Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) standartlarına uygun makinada okunabilir olması gerektiği bildirilirken, Artvin Sarp Sınır Kapısı'ndan geçişlerde eski kimlik kartlarının kullanılmasından kaynaklı güvenlik zafiyeti oluştuğu ve yasa dışı yollardan yurt dışına çıkış yapmaya çalışan kişilerin buraya yöneldiği belirtildi.

Bu nedenle 1 Eylül 2019 tarihi itibarıyla Türkiye'den Gürcistan'a gidecek Türk vatandaşlarının eski kimlik kartlarıyla işlem yapamayacakları aktarıldı.