1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Ersun Yanal'dan Trabzonspor sözleri!
Ersun Yanal'dan Trabzonspor sözleri!

Ersun Yanal'dan Trabzonspor sözleri!

Fenerbahçe teknik direktörü Ersun Yanal, bugün gerçekleşen antrenmanın ardından basın mensupları ile sohbet toplantısında bir araya geldi.

A+A-

Düzenlediği basın toplantısında genç oyuncularla ilgili değerlendirmelerde bulunan Fenerbahçe teknik direktörü Ersun Yanal, Trabzonspor, Bursaspor ve Galatasaray altyapılarından bahsetti. Bir çok yeteneğin söz konusu takımların altyapılarından çıktığını söyleyen Ersun Yanal, "transfer yasağı veya ceza geliyor" diye altyapıya yönelmenin sorunlarını anlattı.

Türkiye’de genç yetenekleri oynatmak için doğru organizasyon yapılmadığını vurgulayan Yanal, "Yarışma organizasyonu yapmak zorundayız. 21 Yaş Altı Ligi kalkıyorsa gidip profesyonel liglerde bu organizasyonu yapalım. Bir dönem Bursaspor, Galatasaray, Trabzonspor’un B takımları vardı. Birçok yetenek buradan çıktı. Rekabetin olmadığı yerdeki liglerde bunların güzel örnekleri var. Adamlar müsabaka şartlarında oynuyorlar. Mesela bunların kurallarını değiştirebilirsiniz, bu hafta oynadıysa ertesi hafta oynamasın gibi. Geçişlerini planlayabilirsiniz. Biz ’altyapı’ diyoruz. Biz Fenerbahçe'nin altyapısına bakalım. Altyapıda imkan olarak baktığınızda uzun yıllar burada yukarıya oyuncu çıkmadıysa, problem var demektir. Anlayış ya da zihniyette de devrim yapmak gerekiyor. ’Hadi oynatalım’ demekle, 3 kişinin yazdığı yazıyla olmaz. Eğer uygun şartlarda sende bu varsa, 3-5 genç oyuncuyu kadronda barındırıp ’takım uygun olduğunda oynatacağım’ diyorsun. Sen bu planı işletmeye başlıyorsun. Her maçta bu şansı denemek için fırsat kolluyorsun. Bizim ülkemizde şu anda ’Transfer yasağı veya ceza geliyor’ diye bir kaç tane genç çıkıyor" şeklinde konuştu.