1. WEB TV

  2. YAŞAM

  3. Böyle turşu çeşitleri görmediniz

Böyle turşu çeşitleri görmediniz

43 yıllık turşucunun yaptığı çeşit çeşit turşular, görenlerin ağzını sulandırıyor.

Kayseri’de 43 yıllık turşucu olan Bayram Ali Aydoğan, yaptığı çeşitli turşularla ün saldı. Yenilebilir her şeyin turşunu kuran Aydoğan, kozalaktan bile turşu yapıyor.

Namı diğer turşucu Bayram Usta olarak bilinen 67 yaşındaki Bayram Ali Aydoğan, meslek hayatında bugüne kadar 85 çeşit turşu ürettiğini ve hedefinin 150 çeşit turşu üretmek olduğunu söyledi.

Yaptıkları turşulardan en çok kozalak ve yumurta turşusunun tadının çok beğenildiğini belirten Bayram Ali Aydoğan, şöyle konuştu:

 “Bu işe seyyarla başladık ve 15 sene kale çarşısının içinde çalıştık. Daha sonra restorasyon çalışmaları olduğu için dükkana geçtik, 6 senedir buradayız ve 43 senedir turşu yapıyoruz. Daha önce tatlı satıyorduk il mesleğimdi ama tatlı zor olan bir şeydi bayatlıyordu ve müşteriye veremiyorduk. Turşu daha ekonomik daha iyi. Bekletilebiliyor olması ve bayatlama durumu olmamasından dolayı turşu işini tercih ettim. Şu anda 85 çeşit turşu var. Daha önceki seyyar satışlarımızda karışık ve salatalık turşusu vardı. Burada çeşit çok ve en fazla ilgi görenler yumurta, balık, muz ve kozalak turşuları. Mesela yumurta turşusunu müşteri beğeniyor. Tadı hem acı hem ekşi güzel oluyor ama en fazla salatalık turşusu satılıyor burada. Diğer turşuların satışları biraz daha nadir. Dekorasyon olarak alıyorlar daha çok. Kayseri’de en çok satılan kete ve salatalık turşusu. Yenilebilir her şeyin turşusunu yapıyoruz ve 150 çeşide kadar yapacağız”

21 Temmuz 2019 Pazar 16:47
Benzer Videolar