1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Avrasya’nın diyetisyenleri beyaz önlük giydi
Avrasya’nın diyetisyenleri beyaz önlük giydi

Avrasya’nın diyetisyenleri beyaz önlük giydi

Avrasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü birinci sınıf öğrencilerinin beyaz önlük giyme töreni düzenlendi.

A+A-

Avrasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü birinci sınıf öğrencilerinin beyaz önlük giyme törenine  Sağlık Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Tüfekçi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hikmet Karaçam, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Çapar, Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fadime Eroğlu, bölüm öğretim üyeleri, idari  personel, öğrenciler ve veliler katıldı.

TÜFEKÇİ; BEYAZ ÖNLÜK BAŞARIYI TEMSİL EDER VE LEKE KALDIRMAZ

Prof. Dr. Mehmet Tüfekçi konuşmasında Avrasya Üniversitesinin daima güncel ilim ve bilgiyi öğrencilerinin hizmetine sunan, Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, öncü bir üniversite olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Önlük giymenin Osmanlıdan bugüne kadar gelmiş bir gelenek olduğunu, beyaz önlüğün başarıyı temsil ettiğini ve leke kaldırmayacağını vurguladı.

Tüfekçi, ‘’Öğrenciler bu önlüğün önemini bilmeleri ve hakkını vermeleri gerekir. Beyaz önlüğün meslek yolculuğuna çıkmalarının ilk simgesidir. Bu kutlu yolculukta üniversitemiz ve hocalarımız daima sizlerle beraber yürüyecektir. Her birinizin başarılı olacağı konusunda inancımız tamdır. Bizlere düşen sizleri iyi diyetisyenler ve insanlar olarak yetiştirmektir. Beyaz önlük giymek geleceğin diyetisyenleri olan sizlerin sağlık sektöründe profesyonelliğe ve hümanistik değerlere dair verdikleri sözün başlangıcının sembolüdür. Mesleğe başlangıcın ilk adımında hepinizi tebrik ediyorum’’ dedi.

 

EROĞLU; MESLEKİ BİLGİ VE ETİĞE SAHİP OLMAK ÖZVERİ İSTER

 

Doç. Dr. Fadime Eroğlu konuşmasında diyetisyenlik deyince ilk akla gelen “zayıflatıcı” olduğunu ancak diyetisyenliğin sadece zayıflatan kişi olmadığını insan ve beslenmenin olduğu her yerde gerekli olan bir meslek grubu olduğunu söyledi. Diyetisyenlerin gerek kamuda, gerekse özel sektörde iş alanı geniş olan bir meslek grubu olduğunu vurguladı. Eroğlu konuşmasında ‘’Diyetisyenler hastanelerde poliklinik ve yatan hastaların beslenmesini planlamanın yanı sıra kurum mutfaklarında menülerin planlanmasında, işleyişinde, hastaların gereksinimine uygun olarak dağıtılmasında ve mutfak yönetiminde yer alabilmektedir. Bu bölüme girerken “şu yiyecek kaç kalori?” diyerek girip bu sorunun doğrusu olan “şu besinin enerji içeriği nedir?” sorusunu sormayı öğrenerek mezun olacaksınız’’dedi.

Geleceğin diyetisyenlerine seslenen Doç. Dr. Fadime Eroğlu ‘’Ders geçilir, ünversite okunur, ancak mesleki bilgi ve etiğe sahip olmak özveri ister ve bunun için çok çalışmanız gerekir. Bu nedenle üzerine giydiğiniz beyaz önlüklerinizin, giydiğiniz günde olduğu gibi beyaz kalması dileği ile geleceğin diyetisyenlerini bu özel günlerinde kutluyorum, tüm öğrencilerimi bu anlamlı günde tebrik ediyorum. Ayrıca öğrenci velilerine seslenen Doç. Dr. Fadime Eroğlu, pırlanta gibi çocuklar yetiştirmişsiniz bundan sonra çocuklarınızı emanetleri bizde olacak ve çocuklarınız deneyimli bir akademik kadro elinde çok iyi eğitileceklerini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Konuşmanın ardından Beslenme ve Diyetetik Bölüm Öğrencilerinin daha önceki yıllarda yaptıkları sosyal ve bilimsel aktivitelerin video gösterisi eşliğinde öğrencilere beyaz önlükleri giydirildi. Beyaz önlüklerini giyen geleceğin diyetisyen adayları mesleki etik kurallarına uyacaklarına dair verdikleri sözler ile tören sonlandırıldı.

thumbnail_img_5164.jpg