1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Astım hastalarına müjde! Koronavirüs...

Astım hastalarına müjde! Koronavirüs...

Son dönemde yapılan çalışmalarda astım hastalığının Koronavirüs'e karşı koruyucu bir etkisinin olabileceği ortaya çıktı.

A+A-

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs'e karşı aşı ve tedavi çalışmaları hızla sürerken, astım hastalarını ilgilendiren önemli bir çalışma yayınlandı. 

Çin'in Wuhan kentinde Koronavirüs pozitifliği doğrulanmış hastaneye yatırılan 140 hastanın hiçbirinde astım hastalığının bulunmadığının bildirildiğini anlatan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık; "Yapılan çalışmalarda Koronavirüs'e sahip hastalarda astım hastalığı görülme oranının genel popülasyona göre az bulundu. Bu da astımın Covid-19 için bir avantaj olduğunu düşündürüyor. 

Bunun sebebi virüsün tutunduğu reseptörlerle ilgili. Çocuk ve erişkinlerde yapılmış yakın zamanla bir araştırmada, astımı ve solunum alerjisi olan hastalarda hava yollarındaki ACE2 gen ekspresyonunun azalmış olduğu gösterildi. Bu çalışmanın bulguları astım ve solunum yolu alerjisi olan hastalarda Covid-19 görülme sıklığının düşük olduğunu açıklamaktadır" dedi.