1. HABERLER

  2. BÖLGESEL

  3. Arsin’de gözler Kaymakam ve İlçe Tarım Müdüründe!
Arsin’de gözler Kaymakam ve İlçe Tarım Müdüründe!

Arsin’de gözler Kaymakam ve İlçe Tarım Müdüründe!

Trabzon’un Arsin ilçesi mantar üretiminde iki yılda büyük mesafe aldı. Üreticinin gözü ilçenin başarılı müdürü Şenol Gürkan ve çok sevilen kaymakamı Ö. Ahmet Özdemir’de!

A+A-

61trabzonhaber-

Trabzon’un Arsin ilçesinde iki yıl evveline kadar kültür mantarı ile ilgili olarak hiçbir üretici yokken, gerek kaymakamlık gerekse İlçe Tarım Müdürlüğü’nün verdiği destek ve teşvikler sonrası, kültür mantarı üretimi için toplamda yaklaşık 600 metre karelik seralar oluştu. İlçe Tarım Müdürlüğü bünyesinde, bu konuda seminerler düzenlenerek, kursiyerlere hem eğitim verildi, hem de üreticilerin kültür mantarı üretebilmesi için teşvikte bulunuldu. İlçe Tarım Müdürlüğü’ne bağlı mühendislerin, bu konuda sera kuran üreticilere yerinde hizmet vererek, adım adım yol göstermeleri sayesinde, üreticilerin kısa zamanda kültür mantarı üretimini öğrendikleri ve şu anda bu konuya diğer çiftçilerinde büyük ilgi duyduğu öğrenildi.

Arsin İlçe Tarım Müdürü Şenol Gürkan ve ekibinin ilgili ve teşvik edici gayretleri ile iki yıl önce bir metre karelik dahi üretim olmayan ilçede, bugün 600 metre kareye ulaşan sera çadırları oluştu. İlçe Tarım Müdürü Şenol Gürkan; “Bugün Türkiye’nin kültür mantarı yükünü Korkuteli ilçesi çekiyor. Mantar yetiştiriciliği için bizim bölgemizin iklimi çok çok uygun. Neden Arsin ilçemiz,  Doğu Karadeniz’in bu alanda mihenk taşı olmasın! Bunun olması için bir engel yok. Çiftçimizin ilgisi de büyük. Biz de eğitimler veriyoruz. Mühendis arkadaşlarımızı, bu işle ilgilenen üreticilerimizin ayağına kadar gönderip, hem üretim, hem de istihdama katkı vermeye çalışıyoruz. Ekonomik imkansızlıklar sebebi ile hevesli olduğu halde sera kuramayan vatandaşlarımız var. Bizler, imkanlarımız ölçüsünde  onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. ” dedi.

Öte yandan ilçe kaymakamı Ömer Ahmet Özdemir’in de bu konuda adım atması bekleniyor. İlçe halkı tarafından kısa zamanda  çok sevilen kaymakam Özdemir’in, çiftçiye çözümler üretme konusunda ufku geniş bir bakış açısına sahip olduğu öğrenilirken, vatani görevini tamamlayıp ilçeye dönen kaymakamın, üreticiyi teşvik konusunda adımlar atması bekleniyor. Bugüne kadar vatandaşın yanında ve üretecinin yolunun açılmasından yana bir politika izleyerek, herkesin büyük sevgisini kazanan kaymakam Ömer Ahmet Özdemir’in, bekleyen bazı projeleri harekete geçireceği ileri sürülüyor. Üreticinin gözü; ufku geniş, çözüm üreten ve alçak gönüllülüğü ile bilenen  Kaymakam Özdemir’in üzerinde.