Gümüşhane'nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağı'nda 14 yıl önce yaşanan çığ faciasında hayatını kaybeden 10 doğa tutkunu, düzenlenen törenle anıldı. Olaydan yaralı kurtulan Rahmi Keleş ise o anları anlattı.

Türkiye'deki dağcılık camiasını yasa boğan olayın ardından her yıl hayatını kaybedenler için düzenlenen anma programları kapsamında Zigana Dağı'nda yürüyüş ve anma etkinliği düzenlendi. Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK) ve Gümüşhane Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (GÜDAK) tarafından gerçekleştirilen organizasyona dağcıların yanı sıra çığ felaketinde hayatını kaybeden sporcuların yakınları ve olaydan yaralı kurtulan sporcu Rahmi Keleş katıldı. Zigana Dağı geçidinden Gümüşhane Valiliği tarafından yaptırılan Çığ Şehitleri Anıtına kadar yürüyen sporcular anıt önüne geldikten sonra saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu.

Olayın geçmişi

Gümüşhane'nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağı'nda 25 Ocak 2009 tarihinde meydana gelen çığ olayında doğa yürüyüşüne çıkan Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK) üyesi 17 kişi çığ altında kalmış, olayda Hüsniye Sarıbıyık, Hasan Ali İsaoğlu, Burçak Sevim, Hüseyin Karaosmanoğlu, Erhan Terzi, Dr. Dursun İnan, Özlem Timurcuoğlu, Gülhanım Piyale, Yasemin Aktaş ve Dr. Davut Akdeniz hayatını kaybetmişti.