Henüz yeni kimlik almayanlar ise eski kimliklerinin ne zamana kadar geçerli olduğunu araştırmaya başladı. Peki, yeni kimlik başvurusu ne zaman sona erecek?

Bilindiği üzere yeni tip çipli kimlik kartına 2017 yılında geçiş sağlanmıştı. Şu ana kadar yeni tip kimlik almayanlar ise ne zamana kadar başvuru yapabileceklerini merak ediyor.

Trabzonspor Eren Bülbül’ü unutmadı! Trabzonspor Eren Bülbül’ü unutmadı!

İşte yeni kimlik kartı için yapmanız gerekenler…

Nüfus cüzdanınız, nüfus cüzdanı olmayanlar için sürücü belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı, TSK kimlik kartı, sarı basın kartı, hakim ve savcı kimliği, avukatlık kimlik kartı, öğretmen kartı da kimlik yerine geçiyor.

Son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf

Değerli kağıt bedeli değişim ücretini ödediğinizi gösteren makbuz veya dekont.

Değişim ücretini başvurunuzdan önce vergi dairesi müdürlüklerine, 'ivd.gib.gov.tr' internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla ya da bankaya yatırmanız gerekiyor.

Kimliklerini değiştirmek isteyenlerin öncelikle randevu alması gerekiyor. Kimlik randevuları e-Devlet’ten online alınabileceği gibi ALO 199 üzerinden de alınabiliyor.

2022 yılı için; kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30,00 TL., kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 60,00 TL. değerli kağıt bedeli alınmaktadır.

Her sene başında merak edilen kimlik yenileme işlemleri bu sene de merak edilen konular arasında yer aldı.

2022 yılının ilk günlerinde "yeni kimlik süresi uzatıldı mı?" sorusu yeniden gündeme gelmişti.

Kimlik yenileme son tarih Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı. Kimlik yenileme işlemleri 31 Aralık 2023 tarihine kadar devam edecek.