1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Yabancı kuralında yeni gelişme!
Yabancı kuralında yeni gelişme!

Yabancı kuralında yeni gelişme!

Birçok tartışmaya neden olan yabancı kuralı konusunda gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Yeni taslağa göre kulüpler sahada yalnızca 8 yabancı bulundurabilecek.

A+A-

Türkiye Futbol Federasyonu yabancı kuralıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Her ne kadar kulüpler bu konuda farklı görüşler ortaya koysa da ortak bir konumda birleşilmesi noktasında titizlikle çalışılıyor. Bilindiği gibi Trabzonspor, Erzurum, Göztepe, Bursaspor, Rizespor gibi kulüpler sınırsız yabancı kararının gözden geçirilmesi taraftarıydı. Kulüplerin çoğu ise yabancı sayısının azaltılmasına karşı çıkmıştı.

TFF’nin 6 sahada, 2 kulübede, 2 geniş kadroda toplam 10 yabancı (6+2+2) üzerinde çalıştığı biliniyordu. Öyle ki kulüplerin tepki göstermesi nedeniyle federasyon bu kararından vazgeçti ancak yabancı sayısı değişmese de kural içeriğinin yenilenmesi kararını almıştı.

TFF'nin şu an üzerinde çalıştığı taslağa göre, kulüpler geniş kadroya yine 14 yabancı oyuncu yazdırabilecek. Maç kadrolarında yine şu anda olduğu gibi 12 yabancı oyuncunun ismi yer alacak. Ancak sahada aynı anda en fazla 8 yabancı bulunabilecek. 11'de 3 Türk statüsünde futbolcu oynatma zorunluluğu olacak.

Yabancı sayısında yapılacak olası bir düşüş en çok Başakşehir'i, en az Sivasspor ile Kayserispor'u etkileyecek. Yaz döneminde kadrosunda olan 15 yabancının sadece ikisinin sözleşmesi bitecek olan Başakşehir'de 13 isim kalacak. Sözleşmesi bitecek oyuncular düşüldüğünde bu rakam Sivasspor ve Kayserispor'da 3 olacak. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un ise 9'ar yabancısı ile sözleşmesi sürecek.