1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Usta oyuncu Erol Demiröz hayatını kaybetti
Usta oyuncu Erol Demiröz hayatını kaybetti

Usta oyuncu Erol Demiröz hayatını kaybetti

Tiyatro ve sinema dünyasının acı kaybı; Erol Demiröz hayatını kaybetti.

A+A-

Tiyatro ve sinema dünyasının usta isimleri arasında yer alan başarılı oyuncu Erol Demiröz hayatını kaybetti. Sürü, Balans ve Manevra, Mucize ve Güneşi Gördüm gibi filmlerde rol alan oyuncu Erol Demiröz’ün vefat haberini Mahsun Kırmızıgül duyurdu

1940 yılında Diyarbakır'da dünyaya gelen Türk sinema ve tiyatrosunun usta ismi Erol Demiröz hayatını kaybetti.

Erol Demiröz'ün vefat haberini Mahsun Kırmızıgül Twitter hesabı üzerinden duyurdu.

Mahsun Kırmızıgül paylaşımında şu ifadelere yer verdi;

"İnsanlığın bize çok şey kattı"

"Tiyatro ve sinema dünyasının ustası Erol Demiröz vefat etti. Benim için çok değerli olan bir abiyi, babayı, ustayı, hemşehirlimi kaybettik. Ahhh Erol baba ah.. Duruşun, fikirlerin, asaletin, insanlığın bize çok şey kattı. Bendeki yerin çok başkaydı. Seni unutmayacağız..."

Erol Demiröz kimdir?

Tiyatro ve sinema oyuncusu Erol Demiröz 1940 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1952 yılında ilkokul , 1958 yılında ortaokul ve liseyi Ziya Gökalp okullarında okuyarak bitirdi. Yüksek öğrenimini Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nde (Gazi Üniversitesi İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi) tamamladı. Askerliğini kısa süreli olarak İzmir Gazi Emir’de yaptı.

Erol Demiröz, 1961 senesinde Halkevleri Genel Merkezi'nde tiyatro çalışmalarına başladı. 1968'de Ankara Sanat Tiyatrosu'nda (AST) oyuncu ve yönetmen kadrosunda yer alan Demiröz, yüzlerce oyunda rol aldı, onlarca oyunu sahneye koydu. Demiröz, Yılmaz Güney'in “Sürü” filmi başta olmak üzere on beş kadar sinema filminde rol aldı.

Türkiye'de ilk televizyon çocuk dizisi olan “Harun” başta olmak üzere, birçok senaryoya da imza attı. “Babalar ve Oğullar” adlı televizyon dizisinde rol aldı. Mahsun Kırmızıgül'ün senaryolarını yazıp yönettiği "Beyaz Melek" ile "Güneşi Gördüm" adlı filmlerde de önemli roller üstlendi.

Erol Demiröz, 1977 yılında, “Ulvi Uraz En İyi Yönetmen Ödülü”nü aldı.