1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'de ilk kez bu karar verildi!
Türkiye'de ilk kez bu karar verildi!

Türkiye'de ilk kez bu karar verildi!

Türkiye'de trafik kazasında ölüme sebebiyet vermekten ilk kez bir kişi müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

A+A-

Giresun'da ölüme sebebiyet veren trafik kazasının sadece Türkiye'de değil dünyada da bir örneği olmadığı iddia edildi.

Giresun’da 2017 yılının Aralık ayında polisin ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçan ve girdiği ters yolda kaza yaparak Alper Nebil adlı gencin ölümüne yol açan İran uyruklu Hamed Esmaeillou ömür boyu müebbet hapis cezası verildi.

Mahkemenin bu kararı ile Türkiye'de trafik kazasında ölüme sebebiyet vermekten ilk kez bir kişi müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 

aw687154_03.jpg

Kazada hayatını kaybeden Alper Nebil’in annesi Asiye Öztürk, , adaletin tecelli ettiğini söyledi. Öztürk, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararının yerinde olduğu ama o gece ki polislerinde yargılanmasını istediğini belirtti.

Ne yaşanmıştı?

Kaza 25 Aralık 2017 yılında Giresun’da Karadeniz Sahil Yolu üzerinde meydana geldi. Polisin ihbar üzerine takip ettiği ve ‘dur’ ihtarı çektiği 63 FL 458 plakalı otomobil durmayarak kaçmaya başladı. Kaçış esnasında aniden ‘U’ dönüşü yaparak ters şeride giren sürücü, karı yönden gelen Alper Nebil yönetimindeki 28 DA 693 otomobil ile kafa kafaya çarpışarak durabildi. Kazada Alper Nebil isimli sürücü hayatını kaybederken, kazaya sebebiyet veren İran asıllı sürücü Hamed Esmaeillou ise yaralandı.

İranlı sürücünün aracında yapılan incelemede 31 kilo 196 gram eroin ele geçirildi. Tutuklanarak cezaevine gönderilen İranlı şahıs, Giresun Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen son duruşmasında ‘olası kasıtla öldürme' suçundan ömür boyu müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkemenin verdiği bu karar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir trafik kazası sonucu verilen ilk müebbet hapis cezası oldu.