1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye kurban bayramında alevlere teslim oldu
Türkiye kurban bayramında alevlere teslim oldu

Türkiye kurban bayramında alevlere teslim oldu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye genelinde 15 orman yangını ve 12 kırsal alan yangınına müdahale edildiğini açıkladı.

A+A-

Türkiye Kurban Bayramı'nın ilk iki gününde tam anlamıyla alevlere teslim oldu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 15'i orman 12'si kırsal olmak üzere tam 27 yangının çıktığını açıkladı. Halen dört aktif yangınla mücadelenin sürdüğünü belirten Bakan Pakdemirli yangınların yüzde 90'ının insan kaynaklı olduğunun da altını çizdi.

Balıkesir- Marmara Adası'nda çıkan yangının kontrol altına alındığını söyleyen Pakdemirli, yangının yerleşim birimlerini de etkilediğini kaydetti.

Bekir Pakdemirli, çıkan orman yangınlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bayram tatili boyunca çok sayıda yangına müdahale ettiklerini söyleyen Pakdemirli, vatandaşlardan bu konuda duyarlı olmalarını istedi.

İşte Pakdemir'nin açıklamalarından bazı satır başları:

"Türkiye genelinde 15 yangın 12 kırsal alanda yangınla karşılaştık. Ağırlıklı olarak Balıkesir- Marmara Adası'ndaki yangın konuşulmakla birlikte sıcaklık artışıyla beraber bugün de çok sayıda yangınla mücadele etmek durumunda kaldık. Ben yangınlara olan duyarlılıktan dolayı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yangınlarla ilgili olarak çoğunlukla vatandaşlarımızın uyarılarıyla harekete geçiriyoruz. Bu konuda teşekkür ediyorum.

"DÖRT AKTİF YANGINLA MÜCADELE EDİYORUZ"

Şu anda dört tane aktif yangınımız var. Tavşanlı- Eğriöz, Balıkesir- Marmara Adası, İzmit- Gebze ve Dursunbey! Bu dört aktif yangından üç tanesi kontrol altında gözüküyor. Tavşanlı-Eğriöz'deki yangının ise kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Balıkesir- Marmara Adası'ndaki yangın kabaca 40 hektarlık bir alan. Bunu tespit etmek çok kolay değil ama kabaca 40 hektarlık bir alanı etkilemiş olacağını düşünüyoruz. Arazi şartlarının çetin olması 47 kilometreyle esen bir rüzgarında tabi ki negatif olarak bir etkisi var. Balıkesir- Marmara Adası'ndaki yangına dört helikopter müdahale ediyor. Yangının yerleşim alanlarına da tesir etmesi nedeniyle biz de Orman Genel Müdürlüğü personeliyle vatandaşlarımızın yardımına koştuk.

"YANGINLARIN AĞIRLIĞI İNSAN HATASI"

Orman yangınlarına ilişkin istatistiklere baktığımızda yüzde 90'ı insan hatası. Zaman zaman meteoroloji sebeplerle yangınlar çıkabiliyor ama ağırlıklı olarak insan hatasından kaynaklanıyor. Özellikle yaz günlerinde sıcağın ve nemin düştüğü ortamlarda ormanlar çıra vazifesi görüyor. Bu nedenle vatandaşlarımızın son derece kontrollü olmaları gerekiyor."