Bağımsız Türkiye Partisi lideri Hüseyin Baş, seçimlere 34 gün kala çok konuşulacak bir karar aldı.

Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini söyleyen Baş, "Biz BTP olarak bu seçime katılmama kararı aldık. Listelerimizi geri çekeceğiz. Muhalefet bloğuna, meclis aritmetiğinde üstün bir vekil ortalaması yakalaması şansı bırakmak istiyoruz. Bunu bir sorumluluk olarak görüyoruz." dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş, açıklamalarda bulundu. İYİ Parti'nin kendisine teklif yaptığını doğrulayan Baş, seçimlerle ilgili de çok konuşulacak bir karar aldı.

"İDDİA DOĞRUDUR"

İYİ Parti'nin 'Trabzon 2. Sıra' teklifini reddettiğini doğrulayan Baş, "İddia doğrudur. Bizim bugüne kadar ittifak gibi bir talebimiz olmadı ama aylar öncesinde Akşener 'birlikte hareket edelim' şeyleri olmuştu. Bizde 'seçim sürecinde bakalım' demiştik. Biz 6'lı masaya da çağrıda bulunmuştuk. Biz Türkiye'nin geleceğine yön verebilecek fikirlerimi ortaya koyalım, istişare yapalım demiştik. Dolayısıyla biz birlikteliklerimizi karşılıklı çıkarlar çerçevesinde tutmak zorundayız." dedi.

"BUNU SORUMLULUK OLARAK GÖRÜYORUZ"

Seçimlere katılmama kararı aldıklarını duyuran Baş, "Dün listelerimizi YSK'ya teslim ettik, listelerin yarısı erkek yarısı kadın. Bundan sonra BTP'nin gireceği bütün seçimlerde böyle olacak. Sizin aracılığınızla BTP, önümüzdeki seçimlerde Kılıçdaroğlu'nu destekleyecek. Biz BTP olarak bu seçime katılmama kararı aldık. Listelerimizi geri çekeceğiz. Muhalefet bloğuna, meclis aritmetiğinde üstün bir vekil ortalaması yakalaması şansı bırakmak istiyoruz. Bunu bir sorumluluk olarak görüyoruz. Seçime Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğiz. " ifadelerini kullandı. (Tv100)