Ortahisar Belediyesi’nin vizyon projelerinden biri olan Tünel Akvaryum açıldığı günden beri ziyaretçi akınına uğruyor.

Trabzon'da, tarihi Zağnos ve Tabakhane vadileri arasında açılan 198 metrelik tünel içine yerleştirilen akvaryuma, dünyanın dört bir yanından tatlı ve tuzlu su ile okyanuslardan farklı türde yaklaşık 5 binden fazla deniz canlısı konuldu. Hamsinin yer almadığı akvaryum girişine asılan tabelaya ise 'Hamsi, özgürlüğüne son derece düşkün çok özel bir tür olduğu için akvaryumda sergilenememektedir' yazıldı.

Ortahisar ilçesinde, tarihi Zağnos ve Tabakhane vadileri arasında 198 metre uzunluğunda açılan tünel dev akvaryuma dönüştürüldü. Ortahisar Belediyesi'nce gerçekleştirilen ve 'Tünel Akvaryum' adı verilen projedeki 61 tematik akvaryuma, dünyanın dört bir yanından tatlı ve tuzlu su ile okyanuslardan 80 farklı türde yaklaşık 5 binden fazla deniz canlısı konuldu. Akvaryumda en büyük ilgiyi 6 bin kilometre uzaklıkta Afrika Kıtası'ndaki Malawi Gölü'nden getirilen, Trabzonspor'un bordo-mavi renklerini taşıyan 'borleyi ciklet' türü balıklar dikkati çekiyor. Balıkların sergilendiği alana 'Bu balıklar doğuştan şampiyon' yazısı asıldı.

'Karadeniz'in incisi' hamsi ise akvaryumda yer almıyor. Hamsinin yokluğu akvaryum girişine asılan tabela ile ziyaretçilere bildirildi. Tabelaya 'Hamsi, Karadenizliler için bir balık değildir. Hamsi, Trabzon'un simgesi haline gelmiş, özgürlüğüne son derece düşkün çok özel bir türdür. Bu nedenle de dünyanın hiçbir yerinde akvaryumlarda sergilenememektedir' yazıldı.

Trabzon’da polisler fuhuşa göz açtırmıyor! Trabzon’da polisler fuhuşa göz açtırmıyor!

Su altı dünyasının gizemlerini keşfetmek, deniz canlılarının renkli dünyasına tanıklık etmek isteyenler ise akvaryuma akın ediyor. 19 Mayıs'ta kapılarını ziyaretçilerine açan akvaryumu, 4 günde 9 bin dolayında kişi gezdi. Akvaryum girişinde gelenler, uzun kuyruklar oluşturuyor.