1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Trabzon’da tiyatro festivali başlıyor
Trabzon’da tiyatro festivali başlıyor

Trabzon’da tiyatro festivali başlıyor

Trabzon’da 20. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivalinin açılışı gerçekleştirildi. Etkinlik yağmur altında yapıldı.

A+A-

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından Trabzon Devlet Tiyatrosu organizasyonunda düzenlenen 20. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’nin açılışı yapıldı. 20. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali 2-15 Mayıs’ta gerçekleştirilecek ve festivale 8 ülkeden 100’e yakın sanatçı katılacak.

20. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivalinin açılışından kareler için tıklayın...

15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan festivale Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Kültür ve turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu, Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Elvan Saliha Karahasan ile vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasının ardından folklor gösterisi yapılırken, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Elvan Saliha Karahasan, festivalin önemini belirten konuşmalar yaptılar.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, yaptığı açıklamada, “Festivalimize destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Hem sezon içinde hem de festivalde bizi yalnız bırakmayan sizlere teşekkür ediyorum. Bu sene 20. yıla özel bir program hazırladık. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen çok başarılı tiyatroları bu festivalde buluşturacağız. Bunların içinde Türk tiyatromuz da var. Zengin bir festival programı oldu. Ümit ediyorum gelecekte de çok büyüyerek bu festival sonsuza kadar devam eder” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından yaklaşık 1,5 kilometrelik kortej yürüyüşü yapılırken, festivale İspanya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan, Romanya, Rusya, Ukrayna ve Gürcistan’dan 100’e yakın sanatçı katılıyor. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’nin 20.'si 16 Mayıs’ta son bulacak.