1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Trabzon'da konut satışları düşüyor
Trabzon'da konut satışları düşüyor

Trabzon'da konut satışları düşüyor

Trabzon’da konut satışları eskiye oranla düşüş gösteriyor. Yüksek faiz oranları inşaat sektörünü de vurdu. Bu nedenle konut satışı eskiye oranla gerilemeye başladı. Trabzon da bu durumdan nasibini alan iller arasında…

A+A-

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan, ekonomik dalgalanma nedeniyle konut satışlarının olumsuz etkilendiğini belirtti.

Faiz oranlarının konut sektörünü doğrudan etkileyen bir durum olduğunu açıklayan Taflan, “Ekonomideki dalgalanmadan vatandaşlar olumsuz etkilenmiş, Trabzon ve genelinde konut satışlarında gözle görülür bir düşüş yaşanmıştır. Faiz oranları konut sektörünü doğrudan etkileyen bir durum konumunda olmakta beraber, artış eğilimi gösteren faiz oranları, dövizin hareketli günler yaşayabileceği düşüncesi ve piyasalardaki belirsizlik sektördeki satış oranlarını etkilemiştir. Birçok yerli ve yabancı yatırımcılar frene basmış durumdadır” dedi.

“PİYASANIN YENİDEN CANLANMASI İÇİN FAİZ ORANLARININ DÜŞMESİ GEREKLİ”

Faiz oranları ve enflasyonun düşmesiyle birlikte piyasaların canlanacağını kaydeden Taflan, “Enflasyonla birlikte faiz oranlarının yarı yarıya düşmesi durumunda vatandaşın borçlanarak konut alma isteği yeniden canlanabilir. Faizlerin yüksekliği yanında enflasyondaki artış, işsizliğin artması kişi başına gelirin düşmesi, geleceğe yönelik beklentilerdeki güven kaybı gibi faktörler de konut satışlarını olumsuz etkilemektedir” ifadelerini kullandı.

"İNŞAAT MALİYETLERİNİN ARTIŞI TÜKETİCİYE YANSIYOR"

İnşaat maliyetlerinin artmasının tüketiciye olumsuz yansıdığını belirten Taflan, “Eğer faiz oranları düşmezse yapıcı firmalar projelerini satmakta zorlanacak böylece olumsuz tablo hem satıcıları hem de alıcıları olumsuz şekilde etkileyecek. Bu süreçte sıfır dairelerin yanı sıra ikinci el dairelerin satışları da olumsuz etkilemektedir. Devletin alım gücünü yükseltmesi ve sektörü canlı tutması için konut kredi faiz oranları ile düşük ve uzun vadeli kredilerin acilen yürürlüğe girmesini beklerken tam tersi, oranlar hem kamu bankalarında hem özel bankalarda yükselmiş ve de yükselmeye devam etmektedir. Artan maliyetler karşısında inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar ayakta durabilmeleri, konut sahibi olmak isteyen vatandaşların da konut alabilmeleri için acil önlemler alınmalıdır. İnşaat maliyetlerinin artışı haliyle tüketiciye yansımaktadır. Diğer taraftan inşaat maliyetlerine ciddi anlamda zamlar yapıldı ve bu zamlar dikkate aldığımızda müteahhit ve malzeme tedarikçileri zor durumdadır"dedi.