Trabzon Valiliği,  Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Ortahisar Belediyesi’nin  paydaşları arasında yer aldığı ‘Kadın Erkek Birlikte Sosyal Eşitlik Derneği’ (KEBSED) ile ‘Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği’nin (CEİD) birlikte organize ettiği ‘Kalıcı İzler Projesi’nin son toplantısı gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Trabzon’da Araklı, Beşikdüzü, Sürmene ile Şalpazarı ilçelerinde yürütülen proje kapsamında; İlçe Kadın Hakları Kurullarının Oluşturulması, İzleme Komisyonlarının Oluşturulması, İlçe Yerel Eşitlik Eylem Planlarının Hazırlanması, İlçe Kadın Eşitliği İzleme Planlarının Hazırlanması, izleme ve eğitimlerin yapılması hedeflendi. 

Toplantıda bir konuşma yapan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, insanlığın tarihsel süreç içerisinde geldiği nokta itibarıyla bugün hâlâ cinsiyet eşitsizliğinin konuşulmasından büyük bir üzüntü duyduğunu dile getirdi.

“BATI’YA YA DA BAŞKASINA İHTİYACIMIZ YOK”

Ortahisar Belediyesi’nin böyle bir projenin paydaşı olmasından dolayı mutlu ve gururlu olduğunu ifade eden Başkan Genç, “Hakikaten çok çok önemli bir husus. Üzülerek söylüyorum ki, insanlık tarihinin derinliklerinden süzülerek birçok medeniyetler gelmiş, inançlar gelmiş ama biz hâlâ bu konuları konuşuyoruz. Cenab-ı Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de ‘Ey insanlar diye hatip ettiği, Ey Müslümanlar’ olarak değil, Ey Hristiyanlar olarak değil, kadına ve erkeğe bir hitap eden inancın mensupları olarak biz hâlâ bu zamanda bile maalesef toplumsal cinsiyet eşitsizliğini konuşuyoruz, konuşmak zorundayız. Bundan dolayı üzülüyorum. Tabi bu bize özgü değil. Dünya bu aşamaları ikmal edememiş, Batı medeniyetleri bile ikmal edememiş. Oysaki cumhuriyetimizin henüz başlarında hiçbir toplumsal talep olmamasına karşı Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk kadınımıza statüsünü veren anlayışı ortaya koymuş. Batıya, başkasına ihtiyacımız yok. İnancımız, cumhuriyetimiz ve medeniyetimiz bize bu anlayışı yüklemiş, biliyoruz. Ama bu sorunları da toplum içerisinde yaşıyoruz. Bundan dolayı üzüntümü ifade etmek isterim.” diye konuştu. 

“BAKIŞ AÇIMIZ DEĞİŞTİ”

Göreve geldiği andan itibaren konuyla ilgili birçok adım attığına vurgu yapan Başkan Genç, “Önceki konuşmalarda ‘Toplumda kadınımızın sorunlarını ve ihtiyaçlarını tespit ettik’ denildi. Bu ifade bile aslında üzüntü verici. Ne demek yani? Toplumda kadın da erkek de hepimiz biriz. Tabi ki, farklı talepler olabilir, olmalıdır da. Bu eşyanın tabiatı gereğidir. Ama bunun ifadesi bile üzüntü verici. Ama bu sorun var, bunu çözmek lazım. Biz de göreve geldiğimiz andan itibaren bu konuda adımlar attık. Bunları yapmış olmayı bir ayrıcalık ortaya koymak adına söylemek de istemiyorum. Ama bugün yeni bir şey var. Bunu görmek de güzel… Sunumda ifade edildiği üzere bakış açımız değişti. Bu anlayış aslında bu masa etrafında bizi bir araya getirdi. Biz yerel yöneticileriz ama güç sizdedir. Siz bizi bu manada motive etmelisiniz. Ettiniz de… Bu konuda bizim kendiliğimizden yapabildiklerimiz var. Bir de aslında o sorunu yaşayanların ortaya koydukları bir anlayışla karşılıklı olarak bu iradeyi bir zemine oturtabilmek adına o yönetişim anlayışını ortaya koymak lazım. İkinci olarak çıkardığımız sonuçta sürdürülebilirlik. Bir araya geldik ama sonuç, fiiliyat ne? Ne sonuç elde edeceğiz, bu çok önemli.” şeklinde konuştu.

“BU İŞİ HEP BERABER YÜRÜTECEĞİZ”

Kalıcı İzler Projesi’nin Trabzon’da çok profesyonelce yürütüldüğünü ifade eden Genç, “Gerçekten de iş etraflıca ele alınmış, lokal çalışmalar yapılmış, birleştirilmiş ve il eylem planıyla birlikte huzura çıkmış. İnşallah, bu çalışmaları diğer ilçelerimiz de tamamlar. Bu iş yürüyecek, bunu yürüteceğiz ama hep beraber yürüteceğiz. Burası çok önemli. Sürdürülebilirlik kısmı. Çok kıymetli bir çalışma. İnşallah en kısa zamanda 18 ilçemize de şumul eder. Kadınlarımızla ilgili sivil toplum örgütlerimizin 28 adet olması çok önemli. Trabzon her alanda olduğu gibi, bu manada da öne çıkıyor. Burada kadın meclis üyelerimize de teşekkür ediyorum. Kendimi bu manada şanslı olarak görüyorum. Dört partimizden de kadın meclis üyelerimiz var. Ve hepsi sağ olsunlar bu konularda da toplumsal duyarlılığı yerel yönetici olarak bana yansıtıyorlar. Onlara da çok teşekkür ediyorum. İyi ki, varlar. İnşallah sayıları artar.” diye konuştu.

“TAAHHÜTNAMEYE GÖNÜLDEN BAĞLIYIM”

Proje kapsamında hazırlanan taahhütnameye hukuksal bağlayıcılığı yanında gönülden bağlı olduğunu ifade etmek için imza attığını kaydeden Başkan Genç, konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “İyiki de imza atmışız. O imzalarla beraber bu aşamalara gelindi, daha da ilerler, güzel örnekler ortaya çıkar. Tek amacımız bizim de mottomuz olan hep beraber en mutlu şehirde yaşamak. Kadınıyla, erkeğiyle, bütün canlılarıyla beraber en mutlu şehirde yaşamak. Ben tekrar kutluyorum, tebrik ediyorum, hayırlı, uğurlu olsun diyorum.”

Toplantı (7)