1. HABERLER

  2. BÖLGESEL

  3. Trabzon’da akademisyenler 34 buluntu yeri saptadı
Trabzon’da akademisyenler 34 buluntu yeri saptadı

Trabzon’da akademisyenler 34 buluntu yeri saptadı

Trabzon’da akademisyenler tarafından yürütülen çalışmalarda 20 gün içerisinde 34 buluntu yeri saptandı.

A+A-

Trabzon’da akademisyenler bilinmeyen tarihi geçmişi araştırmak üzere bir takım çalışmalar başlattı.

Bu arazi çalışmalar Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. Hülya Çalışkan Akgül’ün başkanlığında yürütülürken, çalışmalara KTÜ Harita Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği bölümleri, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Sinop Üniversitesi’nden de araştırmacılar katıldı.

20 gün süren çalışmalar neticesinde yapılan yüzey araştırmasında 34 adet buluntu yeri belirlendi. Elde edilen bulgular Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen konferansla anlatıldı.

Yrd. Doç. Dr. Hülya Çalışkan Akgül, araştırmalar hakkında verdiği bilgilerde şunları kaydetti:

“Bu kazılar, farklı bilim dallarından kişilerin mensup olduğu çalışmalar olması dolayısıyla çok önemlidir. Pek çok konu pek çok açıdan ele alınır. Trabzon’un bu tür çalışmalara ihtiyacı var. Yapılan yüzey araştırmalarında bazı mağara, kaya sığınakları ve taş aletler var. Yayınlarda bahsi geçen taş aletlere şimdiye kadar ulaşamadık. Nerede olduğunu bilmiyoruz. Bu nedenle bu taş aletlerin neler olduğunu da bilmiyoruz.”

Taş aletlerin varlığının paleolitik dönem olabileceğini belirten Akgül sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemden sonra Trabzon şehrinin kurulduğu iddia edilen M.Ö. 756 yılına kadar olan ara süreçte Trabzon’da hiçbir yerleşim olmamış gibi görülüyor. Sanki hiç kimse buradan geçmemiş, burada yaşamamış gibi görünüyor. İşte bu nedenlerde biz daha erken dönemlerin aydınlatılması ve Karadeniz bölgesinin kronolojisinin tamamlanabilmesi için böyle bir çalışmanın gerekli olduğunu düşündük. Biz neyi bilmediğimizi bilerek yola çıktık ve bu sebeple ilk olarak Trabzon’u ve Doğu Karadeniz bölgesini ilgilendirebilecek uzak bölgelerdeki veri gruplarını derledik”