Trabzon Valisi Aziz Yıldırım 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Vali Yıldırım mesajında şu ifadeleri kullandı:

Asırlar boyunca bağımsız olarak yaşamış yüce Türk Milleti’nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yeniden dirilişinin simgesi olan Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümüne hep birlikte ulaşmanın coşku ve heyecanını yaşıyoruz.

Millet olarak 19 Mayıs 1919’da başlattığımız Milli Mücadelemizin, büyük zaferle noktalanmasını takiben Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Türk Milleti’nin tabiat ve şiârına en uygun idare, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek Cumhuriyetimizi ilan etmişti. Bu yolda milletimiz 100 yıldır emin adımlarla geleceğe yürümekte, büyük Türkiye ideali hedeflerini gerçekleştirmektedir. Tarihimizde her yönüyle en kapsamlı hamle olarak görülen Cumhuriyet, getirdiği yenilikler bakımından adaleti, bilimi, akılcılığı, demokrasiyi ve özgür düşünceyi esas alan modern Türkiye’nin yapısını daha da güçlendirmiştir.

Milletimizin inanç ve kararlılığıyla verilen zorlu mücadelenin ardından kurulan Cumhuriyetimiz; ecdadın gelecek nesillere bıraktığı en büyük miras olarak görülmelidir. O miras ki, feragat ve şehadetle kazanılmış, birlik ve beraberlikle korunmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak olan da sizsiniz.” ifadeleriyle bizlere emanet ettiği bu miras; fikren, ilmen, ruhen ve bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli fertlerin omuzlarında aydınlık geleceğe doğru emin adımlarla taşınmaktadır. Unutulmamalıdır ki sosyal hukuk devleti mücadelesini ve millî egemenliğimizi giderek artan bir azim ve heyecanla sürdürmek ve bize emanet edilen Cumhuriyetimize sahip çıkarak daha da ilerilere taşımak hepimizin müşterek vazifesidir.

Milli Mücadele’nin kazanıldığı bu topraklarda, Cumhuriyetimizin 100.yılını kutlarken, “bastığımız yerleri toprak diyerek geçmediğimizi” üzerinde yürüdüğümüz her bir toprak parçasına karışan şehitlerimizin kanlarının, millet olarak farkında olduğumuzu ve asla unutmayacağımızı vurgulamak istiyorum.

Bu vesile ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla, vatanın savunması ve bölünmez bütünlüğü için görevleri başında kaybettiğimiz tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle, gazilerimizi saygıyla anarken Büyük Türk Milleti’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en kalbi dileklerimle kutluyor, saygılarımı sunuyorum.