1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tarih belli oldu!
Tarih belli oldu!

Tarih belli oldu!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2023'te hangardan çıkacak olan milli savaş uçağının Türk Silahlı Kuvvetleri'nde aktif olarak kullanımının 2028-2029 gibi planlandığını bildirdi.

A+A-

Demir, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen "Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı’nda ‘’Savunma ve havacılık ihracatında erişilecek rakamların Türkiye'nin dünyadaki etkinliğinin, teknoloji konusundaki derinliğinin ispatı ve duyurulması anlamına geldiğini belirtti.

Demir, burada geliştirilen teknoloji ve modellerin diğer sektörlere de olumlu etki edeceğini vurguladı. Türkiye'nin bazı alanlarda dünyada en iyiler arasında olabileceğini dile getiren Demir, "Türkiye, elektronik harp, elektromanyetik sistemler, lazer, yapay zeka ve yazılım gibi bir dizi alanda ortaya koyacağı gayret ve yatırımla dünyayla at başı gidebilir." Değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin, savunma sanayisinde iyi bir ilerleyişi olduğunu belirten Demir, "Bu yürüyüş bulunduğumuz konumu düşündüğümüzde yetmez. Gerçekten koşmamız gerekiyor. Yakalamamız gereken çok sayıda hedef var. Koşmak için de koşmayı sağlayacak gerekli parametreleri, kas gücünü yerli yerine koymamız lazım. Bu insan kaynaklarına, stratejik ürünlere ağırlık vermektir." dedi.