1. HABERLER

  2. BÖLGESEL

  3. Sümela Manastırı'ndan sonra sıra diğerlerinde!
Sümela Manastırı'ndan sonra sıra diğerlerinde!

Sümela Manastırı'ndan sonra sıra diğerlerinde!

Hasan Volkan Kantarcı Sümela Manastırı’nın bir bölümünün ziyarete açılmış olmasının sevindirici olduğunu söyledi.

A+A-

TURSAB Doğu Karadeniz Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Volkan Kantarcı, Trabzon turizmiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’nde yer alan Sümela Manastırı’nda 3,5 yıldır sürdürülen çalışmaların kısmen tamamlanmış olması ve bir kısmının ziyarete açılmasının olumlu olduğunu belirten Kantarcı, Sümela’nın ardından diğer manastırların da restore edilerek turizme kazandırılması gerektiğini kaydetti.

Trabzon’un Orta Doğu ve Körfez ülkelerinden yoğun turist çektiğinin altını çizen Kantarcı, “Kültür turları bölgemiz açısından büyük önem taşıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a Vazelon ve Kuştul Manastırları'nın da mutlaka restorasyon kapsamına alınıp bunların da turizme kazandırılması gerektiğini aktardık. Onlarla ilgili projeler de hazırlanmış. Kısa zamanda restorasyon çalışmaları da başlayacak. Devamında Kızlar Manastırının bitmiş olan çalışmaları sonrası açılmasını bekliyoruz. Önümüzdeki yıl Ayasofya tekrar ziyarete açılmış olacak. Trabzon müzesindeki çalışmalar da devam ediyor. Hepsinin aynı döneme rastlaması bir olumsuzluk ancak Sümela ile beraber başlamamız sevindirici” ifadelerini kullandı.